budzik, sen, człowiek

Chcesz się pozbyć otyłości?

Aktualności

Według „American Journal of Human Biology” sen krótszy niż 6 godzin, może zakłócić normalne działanie organizmu i spowodować otyłość.
Otyłość charakteryzuje się zwiększeniem masy ciała oraz nadmiarem tkanki tłuszczowej, czyli postępuje wtedy, gdy zjadamy więcej, niż tego wymaga nasz poziom aktywności.

Dr Kristen Knutson z University of Chicago dowodzi w swoich pracach, że kolejnym czynnikiem może być niedobór snu. Zbyt krótki lub zaburzony sen może doprowadzić do rozregulowania apetytu i objadania się.

Dr Knutson zebrała dane dotyczące eksperymentalnych i obserwacyjnych badań nad snem. Wynika z nich, że sen krótszy niż sześć godzin na dobę prowadzi do podwyższenia wskaźnika masy ciała (BMI), który jest wyznacznikiem nadwagi i otyłości.

Zbyt krótki sen zaburza wydzielanie greliny i leptyny, co zwiększa apetyt i zaburza odczuwanie sytości. W rezultacie niewyspana osoba je więcej i mniej się rusza.
W USA około 18 proc. dorosłych śpi mniej niż 6 godzin na dobę, co odpowiada 53 milionom niedospanych. Jednak wpływ braku snu na dzieci i młodzież jest jeszcze silniejszy.

Wskaźnik BMI, oblicza się jako stosunek masy ciała [kg] do wzrostu [m] podniesionego do kwadratu.

Interpretacja wartości BMI

18,5 – 24,9 – wartość prawidłowa
25,0 – 29,9 – nadwaga
30,0 – 34,9 – otyłość I stopnia
35,0 – 39,9 – otyłość II stopnia
> 40,0 – otyłość III stopnia (otyłość olbrzymia)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *