dziewczyna, łóżko, waga

Chrapanie a nadwaga

Chrapanie

Udowodniono, że około 2/3 osób chrapiących posiada nadwagę ciała, aby zmniejszyć lub zwalczyć tą przypadłość musimy znacznie zmniejszyć swoją masę i doprowadzić do idealnej wagi ciała.

Pamiętajmy obniżenie wagi ciała to jeden z podstawowych warunków walki z bezdechem śródsennym i chrapaniem.

Jeżeli masz od 10 – 15 kg nadwagi obowiązkowo musisz zrzucić około 8 – 10 kg i to na ogół wystarczy byś polepszył swój sen i oddech.
Już przy przekroczeniu swojej idealnej wagi o około 10 – 15 %, zwiększa się ryzyko problemu z chrapaniem, jeśli twoja idealna waga zwiększy się o 20 % to na pewno posiadasz zaburzenia związane z oddychaniem

Na początek oblicz swoją idealną wagę:

Masę swojego ciała podaną w kilogramach podziel przez kwadrat wysokości wyrażonej w metrach.

Dla osób młodych w wieku od 20 – 29 lat przy wadze ciała do 70 kg wskaźnik prawidłowy wynosi 20 – 25.

Dla osób starszych przy wadze 75 kg prawidłowy wskaźnik wynosi 24,5
A przy wadze 82 – 84 kg wskaźnik już wynosi 26,9 co wskazuje na nadwagę , powyżej 90 kg i wskaźniku 29,5 odnotowujemy znaczną nadwagę.

Pamiętajmy o tym, że tyjąc zwiększamy również tkankę tłuszczową wokół szyi, co powoduje zwężenie kanału gardła, powietrze ma utrudniony przepływ do płuc, powietrze wtedy wibruje i wywołuje charakterystyczne dźwięki – chrapanie. Następuje to dlatego, że tkanka gardła na skutek otłuszczenia staje się mniej elastyczna.

Zgłośmy się do lekarza specjalisty, rozpocznijmy kurację odchudzającą, lekarz zapewne wspomoże ją odpowiednim środkiem zwalczającym chrapanie i wreszcie będziemy mogli się porządnie wyspać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *