telewizor, pilot, piwo

Chroń plemniki przed telewizją

Aktualności

Mężczyźni, którzy mało ćwiczą i często oglądają telewizję mają mniej plemników – przekonują badacze amerykańscy na łamach „British Journal of Sports Medicine”.

Specjaliści z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego twierdzą, że ślęczenie przed ekranem telewizora przez 20 godzin w tygodniu jest szkodliwe dla plemników – ich liczba spada wtedy o 44 proc., choć – przyznają naukowcy – nadal jest wystarczająca, by doszło do zapłodnienia. Odwrotnie działa wysiłek fizyczny. Wystarczy ćwiczyć 15 godzin tygodniowo, by wytwarzanie plemników się zwiększyło aż o 73 proc. Sugerują to obserwacje 189 studentów Nowego Jorku w wieku od 18 do 22 lat.

Dr Allan Pacey, androlog z Uniwersytetu w Sheffield, w wypowiedzi dla BBC News tłumaczył, że również zbyt intensywne uprawianie sportu może pogorszyć płodność. Sugerują to wcześniej przeprowadzone badania.

Wniosek badaczy jest zatem taki, że wszystko jest dobre dla mężczyzn, zarówno oglądanie telewizji, jak i sport, lecz w umiarze. Przynajmniej, jeśli chodzi o płodność. Siedzący tryb życia (np. częste oglądanie meczów piłki nożnej), jest jednak najbardziej niekorzystny, zarówno dla zdrowia, jak i dla płodności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *