kawa, filiżanka, ziarna, woreczek

Czy to miłość do kawy, czy tylko przywiązanie

Aktualności

Amerykańscy badacze stwierdzili, że ponad 50% osób (z badanych) jest przewlekle niewyspanych..
Powody są proste, czego można się spodziewać – zbyt wiele obowiązków w pracy, w domu, nadmierne oglądanie telewizji i surfowanie po Internecie.
Ale jest też inny winowajca…kofeina.

W każdym mieście kawiarnie prawie na każdym rogu ulicy, aż korci by przysiąść i podelektować się smakiem kawy. W rzeczywistości, zgodnie z National Sleep Foundation, kofeina została nazwana najpopularniejszym narkotykiem na świecie. I nie występuje ona tylko w kawie. Kofeina znajduje się również w herbacie, czekoladzie, w niektórych napojach i lekach.

Jednym z powodów jej popularności jest to, że kofeina może czasowo zwiększyć naszą percepcję a co za tym idzie, pozwala na dłuższą aktywność bez snu.
Ale pamiętajmy, że kofeina jest środkiem pobudzającym i dlatego utrudnia sen, a to wcale nie jest korzystne dla organizmu.
Co więcej, pozostaje w organizmie przez stosunkowo długi okres czasu. Zbyt dużo kofeiny może powodować bezsenność, która może objawiać się jako problem z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu, a jej nadmiar może powodować częste oddawanie moczu – i wiele wypraw do łazienki w nocy.

Jak na ironię, nie tylko duża ilość kofeiny może powodować problemy, ale również jej odstawienie może dać podobne objawy.
Możemy spodziewać się nudności, przyspieszonego bicia serca, bólu głowy i rozdrażnienia. A to wszystko negatywnie wpływa na jakość naszego snu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *