sypialnia, lampka, okno, drewno

Dobrze urządzona sypialnia

Sypialnia

Sypialnia to miejsce, w którym odpoczywamy i po dobrze spędzonej nocy czyli po spokojnym i miłym śnie nabieramy co rano nowych sił do zmagania się z naszą codziennością. Dlatego z dużą starannością powinniśmy zadbać o nasz kącik wypoczynkowy.

WIELKOŚĆ SYPIALNI

Z wyliczonych przez specjalistów standardów wynika, iż nasza sypialnia nie powinna być mniejsza niż 16 m2 – 20 m2 dla dwóch osób. W takiej sypialni łatwo będzie nam zmieścić wygodne łóżko, szafę na naszą garderobę i jakże niezbędne nam szafki nocne.

Wybierając pokój na sypialnię pamiętajmy by był położony blisko łazienki.

Jeżeli nasz pokój, w którym postanowiliśmy urządzić sypialnię odbiega gabarytami od ogólnych norm, czyli jest bardzo mały np. o wymiarach 3 m długości i 2 m szerokości, wtedy szczególnie należy zadbać o jego wystrój.

Aby optycznie powiększyć nasz sypialniany kącik zastosujmy odpowiednie oświetlenie np. boczne lampy – kinkiety, podwieszane podświetlone sufity czy różnego rodzaju nawis.

CISZA I SPOKÓJ

Urządzając naszą sypialnię zadbajmy o to, by było w niej przytulnie, nastrojowo i cicho.
W naszym mieszkaniu wybierzmy taki pokój, do którego nie dochodzą hałasy zarówno z wnętrza jak i z zewnątrz naszego domu. Najlepiej taki, którego okno nie wychodzi na ruchliwą ulicę, jeżeli nie jest to możliwe, zainstalujmy okno posiadające izolacyjność akustyczną.

Jeżeli wstajemy skoro świt dobrze, gdy budzić będzie nas słońce, które już od rana wpłynie na nasze dobre samopoczucie. Zachodnie okno pozwoli nam dłużej spać, ale w ciągu dnia słońce za bardzo nagrzeje naszą sypialnię.

Wybierając kolor naszego małego azylu, zastosujmy jasne kolory ścian i mebli, gdyż będą one działały wyciszająco i kojąco na nasz nastrój, co zapewni nam spokojny sen.

Zadbajmy szczególnie o właściwe oświetlenie, światło powinno być łagodne o ciepłym zabarwieniu, dużą uwagę poświęćmy oświetleniu bocznemu i lampkom nocnym. Ustawmy je tak, aby nasza lampka nocna nie zakłócała snu drugiej osobie. Dlatego przy ich ustawianiu spróbujmy zamontować ich abażury na wysokości około 50 cm od poziomu naszego łóżka.

PRZECHOWYWANIE GARDEROBY

Nasza sypialnia głównie służy nam do wypoczynku, ale często właśnie w niej przechowujemy swoją garderobę, najlepszym rozwiązaniem na jej ukrycie są różnego rodzaju szafy zabudowane, których największym walorem jest bardzo ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni, np. umieszczony w nich pantograf – wysoko zamontowane wieszaki, które z łatwością opuszczamy do odpowiednich dla nas wysokości.
Dużą zaletą takich szaf jest duża liczba półek, przegródek i szuflad pozwalających nam na odpowiednie ułożenie całej garderoby.

Niezłym rozwiązaniem zamiast szafy jest wprowadzenie do naszej sypialni wolno stojącej, często ozdobnej, posiadającej kilka szuflad i półek komody. Musimy jednak pamiętać, iż w odróżnieniu do szafy nasza komoda nie pomieści całej naszej garderoby.

W małych sypialniach często nie możemy ustawić szafy ani komody, dlatego wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zakup łóżka z szufladami. W sklepach prawie do każdego łóżka możemy dokupić szuflady wykonane z różnych materiałów, np. plastiku, rattanu, drewna lub materiałów syntetycznych. Idealnie dopasowane drewniane szuflady możemy zamówić u stolarza, niestety koszt wykonania jest wyższy od tych kupionych w sklepie. Szuflady są przeznaczone do przechowywania pościeli, ale równie dobrze mogą nam służyć do przechowywania garderoby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *