Oświetlenie sypialni

Aby do naszej sypialni wprowadzić oświetlenie (lampy, kinkiety, oświetlenie centralne – górne) musimy zastanowić się, jaką atmosferę chcemy stworzyć w naszym kąciku sypialnianym i pamiętać o tym, że powinno być ono nastrojowe i łagodne.

Odpowiednio zainstalowane oświetlenie, nie tylko pozwala dobrze wszystko widzieć po zapadnięciu zmroku, ale potrafi wprowadzić nas w dobry nastrój i sprzyja odpoczynkowi. Nie stosujmy więc żarówek, które dają światło zimne o niebieskawo-zielonej barwie, ponieważ w ten sposób wprowadzimy do naszej sypialni nastrój chłodu i niepokoju.

Pokój sypialny naszych milusińskich powinien być wyposażony w oświetlenie, którego natężenie możemy swobodnie regulować specjalnym wyłącznikiem.

Jeżeli mamy sypialnię, która spełnia kilka funkcji, np. posiada miejsce do wykonywania porannego makijażu, garderobę itp. Musimy zainstalować odrębne oświetlenie zapewniające właściwe światło dla tych stref. W takiej sypialni należy zainstalować kilka osobnych obwodów świetlnych, które swobodnie pozwolą nam na wprowadzenie odpowiedniego oświetlenia do danych stref.

Kącik, w którym wykonywany jest poranny makijaż, oświetlamy przy pomocy lamp zamontowanych po obu stronach lustra naszej toaletki na wysokości około 100 – 110 cm przy pozycji siedzącej.

Dobrym rozwiązaniem przy oświetleniu garderoby, będzie montaż oświetlenia wewnątrz szaf, które będzie zapalać się podczas otwierania drzwi i gasnąć przy ich zamykaniu.

Często w łóżku zdarza nam się czytać przed snem, dlatego musimy zainstalować odpowiednie lampy ułatwiające nam tę czynność. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu montaż lamp nośnych, których położenie możemy swobodnie regulować. Takie lampy powinny być umieszczone na wysokości około 65 – 75 cm nad naszym miejscem do spania. Lampy stojące ustawiamy po obu stronach łóżka tak, by dolna krawędź abażuru była w odległości około 50 cm nad poziomem naszego łóżka.
Wybierając oświetlenie do naszej sypialni zapoznajmy się z jego rodzajami i wybierzmy te najwłaściwsze.

Rodzaje oświetlenia:

1. Oświetlenie ogólne – to światło zazwyczaj oświetlające naszą sypialnię z żyrandoli umieszczonych na suficie lub padające z lamp przyściennych, które jest włączane przy drzwiach wejściowych włącznikiem, najlepiej regulującym jego natężenie.

2. Oświetlenie nastrojowe – wybierając takie oświetlenie, musimy zainstalować kilka obwodów elektrycznych oraz kilka regulujących natężenie wyłączników pozwalających nam na włączenie tylko wybranych lamp w zależności od tego, którą część sypialni chcemy oświetlić. Mogą to być kinkiety, lampy stojące, a nawet żyrandole lub niskonapięciowe oświetlenie punktowe.

3. Oświetlenie fragmentu wnętrza – nie powinno być oślepiające, ale jednocześnie bezpośrednie i jasne, takie przy którym swobodnie możemy wykonywać różnego rodzaju prace. Do takiego oświetlenia najczęściej stosuje się różnego rodzaju świetlówki, reflektorki lub lampy o płaskich strumieniach światła. Oświetlenie fragmentaryczne rzadko wykorzystuje się w pokoju sypialnym.

4. Oświetlenie wybranego przedmiotu – jest to oświetlenie, którego zadaniem jest wyeksponowanie i rozjaśnienie miejsc z ulubionymi obrazami, bibelotami czy roślinami ozdobnymi. Przy tym oświetleniu wykorzystujemy światło rozproszone np. z lamp, których źródło światła zwrócone jest ku górze, największe zastosowanie ma przy oświetlaniu roślin, światło odbite od ścian, puszczone z reflektorków, świetlówek ukrytych w gablotach i szafach.

5. Oświetlenie dekoracyjne – zawiera lampy, świeczniki ustawione zarówno na podłodze jak i na meblach, kinkiety, żyrandole, które projektowane w różnych stylach dzisiaj kupimy w wielu naszych sklepach. Odpowiednio dobrane do wystroju naszego wnętrza wzbogacą go, wprowadzając ciepły nastrój. Oświetlenie dekoracyjne jest często wykorzystywane w naszych sypialniach.

6. Oświetlenie funkcjonalne – jest to oświetlenie bardzo dyskretne, zazwyczaj oświetlające jakiś obiekt lub powierzchnię. Często montowane jest np. w środku szaf tworząc ich całość. Wykorzystuje się w nim lampy stojące, reflektorki podświetlające lub często lampy na stałe wmontowane w sufit. W sypialniach najczęściej stosuje się światła na stałe wmontowane w sufit, lekko oświetlające nasze pomieszczenie.

Komentarze

0 #1 Sandra 2012-10-19 13:58
oprócz nastrojowych lamp równie ważne w sypialni są świece :)
Cytować

Dodaj komentarz


Odśwież