Szafy w sypialni

Sypialnia znajdująca się w mieszkaniu posiadającym duży metraż, często połączona jest z niewielką łazienką oraz osobistą garderobą, w której łatwo nam ustawić szafę lub komodę.

Mieszkanie o małym metrażu zazwyczaj posiada małą sypialnię, w której funkcję garderoby spełnia szafa, ustawiana przy dużej wolnej ściance lub montowana we wnęce. Szafę gotową do montażu możemy dostać w specjalistycznych sklepach meblowych, albo powierzyć wykonanie tzw. szafy niestandardowej, zgodnie z naszym własnym projektem, o odpowiedniej ilości półek, wieszaków czy szuflad.

Obecnie szafy wykonane są z różnego rodzaju materiałów, te najdroższe z drewna (sosna, buk, dąb) nieco tańsze ze sklejki, płyty wiórowej, płyty MDF, szkła i różnego rodzaju tworzyw sztucznych.

W zależności od naszych potrzeb, bywają szafy jedno, dwu lub trzy drzwiowe, często ozdobione lustrami. Wnętrze takiej szafy powinno być przez nas starannie przemyślane, wyposażone w odpowiednią ilość wieszaków, półek i szuflad w zależności od rodzaju i ilości przechowywanej w niej garderoby.

Drzwi do szafy ustawionej w niewielkiej sypialni powinny być składane (tzw. skrzydłowe) lub przesuwane, zamontowane na prowadnicach z rolkami, dzięki którym łatwo się przesuwają i w momencie otwierania nie zajmują nam powierzchni i tak małej sypialni. Poza tym przy ich otwarciu odsłonięta jest większa powierzchnia wnętrza szafy co umożliwia nam łatwiejsze odnalezienie potrzebnej części garderoby lub jej porządkowanie.

Zewnętrzne wypełnienie drzwi na ogół stanowią lustra, mogą to być lustra grafitowe, kolorowe, najczęściej są to lustra srebrne. Oprócz luster ozdobę drzwi tworzą płyty ratanowe, bambusowe lub często teraz spotykane szyby mleczne.

Łatwy wgląd do szafy zapewni nam zamontowane w jej wnętrzu odpowiednie oświetlenie, które zazwyczaj usytuowane jest w suficie, bardzo często są to małe reflektorki halogenowe, nie zmieniające barw tkanin. W zależności od indywidualnych potrzeb, możemy też oświetlić półki lub inne zakamarki naszej szafy, wbudowując dodatkowe oprawy świetlne. Cały system świetlny powinien być tak skonstruowany, by przy otwieraniu drzwi sam się zapalał oświetlając jej wnętrze, a przy ich zamykaniu gasł. Taka konstrukcja oświetlenia pozwoli nam na uniknięcie wielu niedogodności podczas jej użytkowania.

Dodaj komentarz


Odśwież