Google+ Google

Kolory w sypialni według Feng Shui

Najbardziej intymnym i prywatnym miejscem w naszym domu jest sypialnia. Powinna być ona subtelna, przytulana i miła, ponieważ to w niej odpoczywamy i nabieramy sił. Powinna być także zgodna z naszymi upodobaniami, powinna posiadać „duszę”, by czas niej spędzany był prawdziwą przyjemnością. Pamiętajmy, że sypialnia nie powinna być miejscem, które goni za krzykliwą modą, nowoczesnymi formami dekoracyjnymi czy nienaturalnymi materiałami.

Gdy będziemy urządzać naszą sypialnię musimy pamiętać, że zgodnie z chińską zasadą Feng Shui należy utrzymać równowagę między dwoma przeciwstawnymi sobie energiami: Yin i Yang, dzielącymi siły natury na męską (aktywną i jasną) i żeńską (bierną i ciemną). Według Feng Shui, Yin i Yang uzupełniają się i wpływają na zachowanie w otoczeniu równowagi, są też odpowiedzialne za nasze nastroje i emocje. Przewaga energii Yin sprawia, że postrzegamy rzeczywistość jako ciepłą i przytulną, a przewaga Yang powoduje odbieranie świata jako chłodnego i nieprzyjaznego.
Brak równowagi pomiędzy tymi dwoma energiami może doprowadzić do zaburzeń energetycznych, a co za tym idzie rozdrażnienia i złego samopoczucia.

Według zasad Feng Shui bardzo duży wpływ na samopoczucie człowieka oraz sposób odbierania przez niego otoczenia mają kolory.

Kolory łagodne, uspokajające (zielony, błękitny, czarny, biały, brązowy) cechują energię Yin. Kolory czerwony, żółty i pomarańczowy to kolory radosne, aktywne, wprowadzające nas w dobry nastrój – reprezentują one energię Yang. Przewaga danego koloru kształtuje energię krążącą w naszej sypialni. Jeśli zatem chcemy, aby sypialnia była miejscem, który zapewni nam zdrowy i spokojny sen, zadbajmy o to, aby urządzić ją w kolorach spowalniających przepływ energii i sprzyjających powstaniu atmosfery ciszy i spokoju.

Zadbajmy o to, aby w sypialni nie było zbyt dużo dodatków w jaskrawych kolorach, które wytwarzają intensywny obieg energii i sprawiają, że w takiej sypialni nie można się zrelaksować. Sypialnia powinna stymulować nasz organizm do odpoczynku, a nie do działania. Gdy jednak lubimy w sypialni intensywne barwy, użyjmy ich w formie wyłącznie dodatków (poduszki, świece, podstawki do kwiatów). Takie detale w kolorach różu lub czerwieni wzmocnią siłę uczuć i pobudzą emocje. Unikajmy także tapet w duże, krzykliwe wzory i odcienie – sprawiają one, że sypialnia nie będzie charakteryzować się spokojem, który warunkuje nasz dobry i zdrowy sen.

Najkorzystniej będzie, gdy naszą sypialnię urządzimy w jasnej, stonowanej tonacji w kolorach skóry ludzkiej. Według zasad Feng Shui, obok ciepłych barw, odpowiednie są kolory zieleni i ziemi (kawa z mlekiem, beż, piaskowy, róż, łagodny odcień niebieskiego lub zielonego).

Filozofia Feng Shui odradza biel (chodzi także o prześcieradła), która kojarzona jest ze śmiercią.

WPŁYW KOLORÓW NA NASZE SAMOPOCZUCIE

Czerwień – to nośnik bardzo szybkiej i dynamicznej energii, który wzmaga libido (można jej użyć, aby ożywić związek, rozniecić namiętność – ale pamiętajmy, że nadmiar czerwieni zawsze spala). Zbyt dożo czerwieni w sypialni powoduje niespokojne sny, nadmierne pobudzenie i agresję.

Róż – jest symbolem szczęścia, głównie szczęścia rodzinnego.

Brzoskwiniowy – to kolor uniwersalny, który symbolizuje długowieczność.

Błękit to symbol nieba, nieskończoności, spokoju, zaufania, logiki, ciszy, wierności, partnerstwa, łagodności. Błękit jest kolorem wody, źródła życia. Uspokaja emocje i pomaga w komunikacji.

Zieleń to kolor, który odpręża i rozluźnia. Symbolizuje równowagę, harmonię, ukojenie, bezpieczeństwo, odnowę, życia, rozwój, świeżość, nadzieję i wytrwałość. Kojarzony z energią powolnego, równomiernego wzrostu, w związku z czym dobrze użyć go na starcie, w nowych przedsięwzięciach, w nowym związku, lub na nowej drodze życia.

Żółty – symbolizuje słońce, optymizm, radość, pewność siebie. Wzmacnia system nerwowy, pobudza intelekt, nastraja życzliwie i sprzyja koncentracji.

Brązowy jest kolorem solidności, ciężkiej pracy, materializmu, starych wartości, bezpieczeństwa, ochrony, wytrzymałości i nieustępliwości, koncentracji, pewności siebie, zaufania, konserwatyzmu, skromności, prostoty.

Szarość jest symbolem tolerancji, smutku, zmęczenia ale i ciężkiej pracy, pilności, niezawodności, racjonalności, cienia.

Wszystkie kolory ziemi (m. in. żółty i brązowy) są kolorami stabilizującymi, utrwalającymi obecną sytuację. Użyjmy ich chcąc ustabilizować pożycie małżeńskie. Jeśli więc narzekamy na zastój, mamy problemy z ruszeniem z miejsca – nie używajmy tych barw.

JAKI KOLOR DO SYPIALNI DZIECKA?

W sypialni dzieci Feng Shui zaleca używanie odcieni zieleni – energii drzewa. Jeśli nasze dziecko jest nadpobudliwe i niespokojne, sprawdźmy energię Yin i Yang i wprowadźmy kontrast do tego, co mamy. Natomiast u dziecka bardzo spokojnego i nieśmiałego użyjmy kolorów radosnych i pobudzających.

KOLORY A STRONY ŚWIATA

Zgodnie z chińską zasadą Feng Shui kolory, których używamy powinny być także dostosowane do lokalizacji naszej sypialni.

W sypialni wschodniej oraz południowo-wschodniej, będącej strefą Drewna powinny przeważać jasne zielenie oraz jasnoniebieskie dodatki. Do dekoracji naszej sypialni zastosujmy akcenty w formie roślin i kwiatów. Najlepsze będą meble z naturalnego jasnego drewna, ratanu, bambusa, wikliny itp. Kolory, których Feng Shui nie poleca w takiej sypialni to: czerwień, biel, żółć i ich pochodne.

Jeśli nasza sypialnia zorientowana jest na południe oznacza to, że znajduje się ona w strefie elementu Ognia. Powinna tutaj przeważać kolorystyka oraz umeblowanie podobne jak te, dla kierunku wschodniego oraz południowo-wschodniego. Dodatkowo można użyć fioletów, elementów czerwieni. Do dekoracji użyjmy motywów roślinnych. W sypialni „południowej” odradza się używania granatu, niebieskiego, czarnego i bieli.

Strefa elementu Ziemi to sypialnia skierowana na południowy-zachód (najodpowiedniejszy kierunek na usytuowanie sypialni małżeńskiej) oraz północny-wschód. Mając sypialnię usytuowaną w takim kierunku używajmy ciepłych żółtych barw z czerwonymi dodatkami. Kolor ścian może być żółty, brzoskwiniowy, pomarańczowy lub różowy. Zalecane motywy zdobnicze, to wszelkie formy geometryczne oparte na kwadracie oraz trójkątach. Meble powinny być matowe, utrzymane w jasnej kolorystyce żółtej lub czerwonej.

Sypialnia zachodnia oraz północno-zachodnia, to sypialnia będąca w strefie Metalu. Feng Shui zaleca, aby taka sypialnia była utrzymana w kolorach ziemi, biała lub perłowa. Świetnie sprawdzi się w takiej sypialni perłowy i bardzo jasny róż. Nie powinno się w aranżacji takiej sypialni stosować koloru czerwonego, zielonego, granatowego czy niebieskiego. Jako dodatków zdobniczych można użyć srebrnych lub złotych przedmiotów wykonanych z metalu.

W przypadku, gdy okna naszej sypialni wychodzą na północ, mamy do czynienia z sypialnią, którą najtrudniej jest urządzić zgodnie z zasadami Feng Shui. Taka sypialnia to strefa elementu Wody. Zwykle nienasłoneczniona i zimna. Feng Shui radzi stosować tu kolor różowy oraz kolor biały z czerwonymi, delikatnymi dodatkami. Do kolorów, które nie powinny być stosowane w sypialniach północnych należą kolor zielony, żółty, czarny i czerwony w dużej ilości. Sypialnię zorientowaną na północ najlepiej zaaranżować tak, aby była jasna – możemy tu użyć jasnych, połyskliwych dodatków w srebrnym czy złotym kolorze.

Warto przyjrzeć się kolorom w naszej sypialni. Filozofia wschodu uważa, że kolor jest ważnym narzędziem zmiany energii w domu i ma znaczny wpływ na nasze życie. Jeśli więc chcesz odmienić swoje życie zmień kolory w twoim domu. Aby poprawić swoje nastroje i emocje – użyj jasnych, radosnych barw.


ja Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jaki materac warto używać, czy jaka poduszka jest najwygodniejsza do spania lub po prostu o tym jak spać spokojnie

Dołącz do Kinga Bańcer na Google+

Komentarze

0 #1 Ala 2012-12-08 14:02
ciekawy artykuł, konkretnie i na temat. Choć z tymi kolorami w sypialni to nie jestem do końca przekonana...
Cytować

Dodaj komentarz


Odśwież