Google+ Google

Ustawienie mebli według Feng Shui

Ustawienie mebli wg Feng ShuiFeng Shui jest chińską tradycją organizacji przestrzeni, dążącą do harmonii z naturalnym środowiskiem. Najbardziej intymnym i prywatnym miejscem w naszym domu jest sypialnia. Na niej to powinna przede wszystkim skupić się nasza uwaga podczas aranżacji przestrzeni domu. W sypialni odnawiamy siły po ciężkim dniu, „ładujemy akumulatory”. Bardzo ważne jest więc, aby sypialnia urządzona była w taki sposób, byśmy czuli się w niej bezpiecznie i wygodnie.

Podstawową sprawą, na którą należy zwrócić meblując sypialnię jest odpowiednie łóżko oraz jego ustawienie.

Dobrze jeśli nasze łóżko jest pozbawione ostrych kantów. Najlepsze są łóżka wykonane z naturalnych materiałów z wezgłowiem w kształcie łuku. Według zasad Feng Shui pod łóżkiem powinna znajdować się wolna przestrzeń, ponieważ materac nie może leżeć bezpośrednio na ziemi. Unikamy w ten sposób bólu pleców, wynikających z braku cyrkulacji powietrza oraz energii QI pod śpiącą osobą.

Jeśli łóżko dzielimy z partnerem należy zadbać, aby posiadało ono jeden duży materac. Dwa osobne materace stanowią dwie odrębne przestrzenie, zatem są to prawie odrębne łóżka. Takie „dzielenie łoża" i spanie na dwóch oddzielnych materacach może doprowadzić do kłótni, nieporozumień a nawet do rozpadu związku.

Łóżko powinno zawsze stać stać wezgłowiem pod ścianą (ściana daje poczucie oparcia oraz bezpieczeństwa) w taki sposób, aby zapewnić nam swobodne dojście do niego z trzech stron. Dobrze jeśli po obu jego stronach umieścimy szafki nocne, które dają stabilność.

W myśl Feng Shui trzeba unikać spania w tzw. ciągu energetycznym, tj. w miejscu, w którym powstaje przeciąg i gdzie wypoczynek jest utrudniony (jest w nich za wysoki poziom energii) – pomiędzy drzwiami a oknem. Energia wędruje bowiem miedzy drzwiami a oknem i spanie na „trasie" przepływu energii CHI spowoduje, że będziemy wytrąceni z równowagi. Jeśli pokój jest mały i nie możemy sobie pozwolić na inne ustawienie łóżka, należy umieścić jakąś przegrodę pomiędzy drzwiami a łóżkiem, np. parawan. Nie stawiajmy także łóżka bezpośrednio pod oknem, zostawmy choć małe przejście tak, aby uniemożliwić uciekanie energii przez okno.

Feng Shui nie zaleca także ustawiania łóżka nogami w kierunku drzwi, co kojarzy się z wyprowadzaniem z pomieszczeń osób zmarłych. Zdrowego i dobrego snu nie zapewni nam również ułożenie się głową w stronę drzwi lub gdy postawimy łóżko prostopadle do okna.
Dobrze jest gdy leżąc na łóżku mamy w polu widzenia drzwi i możemy zobaczyć, kto wchodzi do naszej sypialni. Podświadomie, podczas snu, daje to nam poczucie bezpieczeństwa pozwalając tym samym zasnąć głębokim snem.

W przypadku sypialni na poddaszu ze skosami, ustawienie łóżka pod skośnym dachem może powodować choroby ciała w miejscach znajdujących się właśnie pod skosami. Najlepiej jeśli nad łóżkiem będzie prosty sufit, bez belek, skosów, półek z książkami czy ciężkich lamp, które mogą wzbudzać obawę, że w czasie snu coś nam spadnie na głowę.

Sypialnia zgodna z Feng Shui nie może znajdować się nad garażem czy warsztatem, ponieważ zbiera się w nich negatywna energia niekorzystnie wpływająca na osoby znajdujące się w sypialni.

Pamiętajmy, by sypialnia była miejscem, gdzie możemy wypocząć i zrelaksować się. Nie wybierajmy na sypialnię pokoju, który znajduje się blisko wejścia, ponieważ zgodnie z zasadami Feng Shui, takie położenie sypialni sprawia, że na nasze życie mają wpływ wszyscy nasi znajomi.

Komentarze  

 
+1 #1 Hela 2013-01-29 20:48
ciekawy artykuł, choć uważam, że zastosowanie się do wszystkich elementów filozofii Feng Shui nie zawsze jest możliwe.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież