Google+ Google

Somnambulizm

Somnambulizm, sennowłóctwo (potocznie lunatyzm) to zjawisko chodzenia w czasie snu, które wiąże się z niedojrzałością centralnego układu nerwowego. Dosyć często występuje u dzieci i w takiej formie uznawane jest za niegroźne. Występujące regularnie u dorosłych jest już chorobą. Szacuje się, że skłonności do chodzenia we śnie posiada 18% populacji.

Zjawisko lunatykowania zachodzi podczas głębokiej fazy snu, niektórzy specjaliści dodają, że może być patologicznie głęboka, znacznie głębsza niż u zdrowej osoby.

Niestety mino prowadzenia różnych eksperymentów, naukowcom nie udało się dotychczas wyjaśnić jak możliwe jest to, że somnambulicy wstają, poruszają się i wykonują różne czynności, będąc w stanie pełnej nieświadomości. Po fakcie, bez względu na to czy lunatyk obudzi się sam, czy zostanie wybudzony, nie pamięta co robił.

Najczęściej somnambulizm występuje u dzieci, co spowodowane jest niedostatecznym rozwojem centralnego układu nerwowego. Zazwyczaj ustępuje po ukończeniu 17 roku życia.

Powszechnie uważa się, że lunatycy wykonują to, co im się śni. Jednakże badania naukowe nie potwierdzają tego. Czynności wykonywane przez lunatyków to najczęściej proste automatyzmy wykonywane w ciągu dnia takie jak : siadanie, wyjście do łazienki, mycie, jedzenie, ubieranie się, niekiedy dołączają do tego znacznie bardziej skomplikowane, a zarazem niebezpieczne czynności takie jak prowadzenie samochodu lub gotowanie. Lunatycy podczas swojej nocnej aktywności najczęściej mają otwarte oczy, co pozwala im w pewnym stopniu omijać przeszkody, jednak w większości przypadków pewne urazy są nie do uniknięcia. Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy zbliżają się do okien lub wychodzą z mieszkania.

Lunatyzm nie jest traktowany jako choroba, raczej zaburzenie, jednak nasilające się przypadki warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w sytuacji, gdy lunatykowanie związane jest z wykonywaniem czynności zagrażających zdrowiu i życiu.

Źródło: wp.pl. wikipedia

Dodaj komentarz


Odśwież