Google+ Google

Poduszka ortopedyczna – jaka i dla kogo?

poduszka ortopedycznaProblemy ze snem, trudności w zasypianiu w każdej pozycji, ucisk na szyję, budzenie się z bólem pleców lub szyi, sztywność ramion lub całego ciała i wieczne niewyspanie to wszystko może skłaniać do zastanowienia się nie tylko nad rodzajem materaca, na którym śpimy, ale także nad zmianą poduszki.

W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę i zakup nowej specjalnie dobranej poduszki – poduszki ortopedycznej.
Należy podkreślić, że z poduszek ortopedycznych warto korzystać w każdym wieku. Jeśli wcześniej zaczniemy sypiać na dobrze dopasowanej poduszce, zminimalizujemy problemy związane z bólami kręgosłupa na starość.
Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna zapewnia komfort snu, ale także pomaga w profilaktyce kręgosłupa a szczególnie odcinka szyjnego.

Poduszka ortopedyczna podpiera szyję w taki sposób, aby odciążyć kręgi odcinka szyjnego oraz rozluźnić mięśnie wokół karku.
Jednak takie podparcie możliwe jest tylko w momencie, gdy poduszka dobrana jest właściwie do osobistej charakterystyki każdej z używających ją osób.
W innym przypadku, źle dobrana poduszka ortopedyczna może być powodem niewłaściwego ułożenia kręgów, a co za tym idzie problemów ze snem.

W takim razie jak ją dobrze dobrać?
Zawsze przed wyborem produktu tego typu należy zasięgnąć porady odpowiedniego lekarza specjalisty, który w zależności od schorzenia lub rodzaju problemów ze snem zasugeruje jaki produkt będzie najbardziej odpowiedni.
Należy też pamiętać, że na polskim rynku jest wiele lepszej lub gorszej jakości tego typu wyrobów.
Wielu producentów oferuje poduszki ortopedyczne, o różnej jakości i zdatności do użytkowania oraz o różnych wymiarach i charakterystyce ogólnej.

Dobór poduszki zależy przede wszystkim od cech osobowych ciała oraz od tego w jakiej pozycji najczęściej się sypia.

Jeśli ktoś śpi na plecach powinien wybrać poduszkę niższą, niż gdy sypiałby na boku. Wszyscy o węższych ramionach wymagają poduszek niższych niż osoby o szerszych ramionach.
Jeśli śpicie na plecach lepiej sprawdzą się poduszki z wycięciem na środku. Natomiast osobom śpiącym na brzuchu polecamy zdecydowanie najniższe lub płaskie poduszki. Pozycja snu na brzuchu jest niestety najmniej korzystna dla kręgosłupa, co może mieć wpływ na niezbyt wygodny sen na poduszkach profilowanych.

Oprócz wysokości poduszki niezwykle istotna jest jej jakość. Jakość i rodzaj użytych do produkcji poduszki materiałów ma bezpośredni wpływ na jakość snu. Poduszki ortopedyczne wykonywane są z różnych materiałów, najczęściej z pianek wysoko-elastycznych, z lateksu oraz z pianek poliuretanowych.

W chwili obecnej jakość poduszek jest tak różna, że głównym kryterium a właściwie kryterium logicznym dla osób nie będących specjalistami, jest cena. Jak większość produktów, tanie poduszki nie zawsze wykazują się dostateczną jakością wykonania i wygodą. Często zamiast niwelować problemy ze snem, powodują ich spotęgowanie.
Oczywiście cena nie jest jedynym wyznacznikiem jakości i zdarzają się produkty tańsze, a podobnej do droższych czy nawet lepszej jakości.

W miarę możliwości będziemy testować takie poduszki a wyniki zamieszczać na naszym portalu.

Zakup komfortowej, ortopedycznej poduszki prawie zawsze związany jest ze sporym wydatkiem, ale pamiętając o tym, że sen stanowi 1/3 naszego życia, warto zainwestować w swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Komentarze  

 
0 #8 profile 2018-11-02 11:22
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Cytować
 
 
0 #7 Sebastian 2013-09-22 11:53
Od 2009 roku użytkuję poduszkę z pianki termoplastyczne j (edycja moderatora) - wysypiam się, mniej chrapię i kark mnie nie boli, no chyba, że śpię w hotelu :lol:
Cytować
 
 
0 #6 Myszka 2013-08-08 12:21
Ja śpię na poduszkach ortopedycznych od 10 lat. To chyba bardziej zapobiegliwość rodziców niż żeby mi coś było:)
Ale faktycznie jest różnica podczas snu, przekonałam się o tym nocując u koleżanki...
Sama mam wygodną poduszkę [moderator]. Pani poomogła w doborze rozmiaru poduszki. Śpię na niej 2 lata i jestem mega zadowolona z tej poduszki ortopedycznej
Cytować
 
 
0 #5 Janek 2013-04-23 14:28
Ostatnio kupiłem poduszkę ortopedyczną, która polecono mi w sklepie ortopedycznym, jestem bardzo zadowolony, bóle kręgosłupa ustały, przestałem chrapać tak donośnie jak kiedyś...ogólni e zmiana na plus
Cytować
 
 
0 #4 Grinni 2013-02-21 10:27
Dobór poduszki ortopedycznej faktycznie nie jest prosty. Ale mi się poszczęściło. Wybrałam poduszkę i jestem zadowolona.
Cytować
 
 
+1 #3 wiktor 2012-10-29 14:43
dlaczego pani nie przetestowała poduszki choćby w sklepie? a nie może jej pani oddac?
Cytować
 
 
0 #2 teresa 2012-10-29 06:41
kupilam poduszke z pianki poliuretanowej jest twarda i nadal mam klopoty ze spaniem i lezeniem
Cytować
 
 
+1 #1 Olek 2012-10-17 16:08
śpię od kilku lat na poduszce ortopedycznej i nie zamieniłbym jej na żadną inną:)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież