Google+ Google

Jak leczyć lunatykowanie

lekarzNajlepszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia lunatykowania jest kontakt ze specjalistą, ale co możemy zrobić by samemu poradzić sobie z lunatykowaniem?

Wiadomo nie od dzisiaj, że mimo wielu żartów z tej przypadłości, problem jest poważny i może znacząco wpływać na samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia.
Można jednak pomóc lunatykującemu.

Należy przede wszystkim ograniczać ilość emocji występujących w ciągu dnia. To co wpływa na nasz sen często dzieje się jeszcze przed jego zaistnieniem.
Należy wyeliminować wszystkie negatywne emocje, a szczególnie te występujące tuż przed snem.

Przed snem można wziąć ciepłą kąpiel z dodatkiem uspokajających olejków czy poczytać ciekawą książkę, tak aby zrelaksować się maksymalnie. Nie jeść tuż przed snem, dobrze jest zjeść lekki posiłek na 2-3 godziny przed snem. Można też medytować lub obejrzeć spokojny film w telewizji.

Eliminując możliwie wszystko co wpływa na negatywne emocje, należy też ustalić rutynową godziną czy nawet cały rytuał spania. Zakłócenia typu głośne odgłosy z ulicy, muzyka a nawet zegar hałasy dochodzące z sąsiedniego mieszkania chociaż trudniejsze do wyeliminowania mogą znacząco wpływać na uzyskanie spokojnego snu i warto zrobić wszystko, aby się ich pozbyć.

Trzeba zadbać również o samo miejsce do spania. Sypialnia powinna być dobrze przewietrzona, posiadać odpowiednią temperaturę oraz świeżą i wywietrzoną pościel.
Pamiętając także, że lunatykowanie może być czasem niebezpieczne należy usunąć wszelkie ostre przedmioty oraz meble czy rzeczy, o które można się potknąć czy uderzyć.
Drzwi i okna powinny być zamknięte.

Jeśli jednak te wszystkie sposoby nie pomogą jedynym wyjściem jest kontakt ze specjalistą. Czasami powody lunatykowania są proste nie tylko w diagnozowaniu, ale także w zapobieganiu, czasem może pomóc wypisana recepta na leki na bezsenność, czasem po prostu zmiana nawyków związanych ze snem.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież