Google+ Google

Jaka kolacja przed snem?

kolacjaSpożywanie posiłków w ilości 5 czy nawet 6 dziennie jest ważne dla utrzymania odpowiedniej linii i tak jak śniadanie ma nam dać energię na cały dzień, tak kolacja ma podobne znaczenie dla naszego snu. Trudno zasnąć, gdy się czuje głód.

Spotykamy się często z przekonaniem, że kolacja tuczy a wszystko co zjemy tuż przed snem odłoży się tłuszczem w naszym organizmie.

To prawda, że kolację powinno się jeść odpowiednio wcześniej, zazwyczaj 2 godziny przed snem, ale jest to też kwestia metabolizmu naszego organizmu.
Jeśli kolację zjemy tuż przed snem, nasz organizm zajęty trawieniem w znaczący sposób może utrudnić nam zaśnięcie.

Kolacja jest ważną częścią całodziennych posiłków i powinna odbywać się w ustalonych godzinach. Ale co jeść, aby nasz sen był lekki a wstając, żebyśmy nie czuli bólu brzucha?

Kolacja powinna być lekkostrawna, wypełniona składnikami odżywczymi a tym samym sycąca, tak by uczucie głodu nie pojawiło się nagle w nocy, budząc nas ze snu.
Najważniejsze, aby unikać tłustych, ciężkostrawnych potraw. Nie polecane są też owoce czy potrawy zawierające dużo węglowodanów.

Możemy za to pozwolić sobie na chude mięso, ryby, owoce morza, nabiał, warzywa.
Ponownie, to co jemy na kolację zależy od naszego nastawienia i preferencji. Zależnie też od wykonywanych czynności przed snem i strat energetycznych naszego organizmu kolacja może być trochę bardziej kaloryczna.

Najlepiej jest przetestować, jak reagujemy na określone, lekkostrawne potrawy i jak po nich śpimy.

Komentarze  

 
0 #3 Klara 2013-08-21 09:40
Jak sobie radzicie z problemem nocnego podjadania? Często zdarza mi się wstawać w nocy i jeść, a zdaję sobie sprawę z tego, że nie powinnam.
Cytować
 
 
0 #2 Joanna 2013-01-25 23:58
Smaczna i lekka, na przykład sałatka owocowa - to lubię, chociaż czasem coś mięsnego...
Cytować
 
 
0 #1 Adam 2012-11-10 20:56
najgorzej jest po jakiś imieninach czy innych świętach gdzie jest dużo jedzenia. Wtedy trzeba wspomagać się ziółkami by móc spokojnie zasnąć.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież