Google+ Google

Jak przetrwać bolesne ząbkowanie dziecka?

 

Każdy „świeżo upieczony” rodzic liczy się z tym, że nie zawsze będzie mógł wypocząć podczas nocy. Na początku jest to kwestia głodu gdyż nowo narodzony maluch domaga się jedzenia kilka razy w ciągu nocy. Z czasem dziecko zaczyna przesypiać całą noc, aż rozpoczyna się okres ząbkowania.

 

Oczywiście nie wszystkie dzieci i ich rodzice cierpią z tego powodu, zdarza się, że ząbek pojawia się bezobjawowo, jednak lepiej być przygotowanym na najgorsze. Często temu bolesnemu okresowi towarzyszy gorączka dlatego warto mieć w domu leki przeciwbólowe dla najmłodszych, mogą być w postaci czopka lub syropu. Gdy temperatura jest wysoka możemy dodatkowo schłodzić czoło, nadgarstki lub stópki chłodnym okładem (nie zimnym).Nie ubierajmy też malucha zbyt grubo tak by się nie spocił a jednocześnie mógł oddawać ciepło całym ciałem. W aptece możemy również kupić żele uśmierzające ból, które wcieramy w dziąsełka.

 

Ból i wysoka temperatura mogą również spowodować biegunkę dlatego pamiętajmy by podawać dziecku odpowiednią ilość ciepłej wody by nasz maluch się nie odwodnił.

 

Czas bolesnego ząbkowania najpewniej będzie się również wiązał z kłopotami z zaśnięciem, a nawet ze snem. Nie wahajmy się wziąć dziecko do swojego łóżka, inaczej czeka nas noc spędzona na fotelu koło łóżeczka. Oczywiście nie jest to zbyt wychowawcze, ale jest to szczególna sytuacja i jednocześnie umożliwi nam choć krótkie drzemki.

 

Po takiej ciężkiej nocy dziecko najprawdopodobniej będzie zmęczone więc skorzystajmy z okazji na drzemkę kiedy i ono będzie spało.

 

Pamiętajmy, że jeśli wysoka temperatura będzie utrzymywała się również w dzień warto poprosić o wizytę lekarza lub skontaktować się z nim telefonicznie.

Komentarze  

 
0 #6 monika 2013-02-26 21:21
u nas ząbkowanie było ciężkie, maluszek się ślinił, wkładał wszystko do buzi, do tego dużo płaczu i gorączki, doraźnie pomagały schłodzone gryzaczki a do tego podawalam dziecku leki przeciwbólowe w syropku, szybko rozprawiały sie z gorączką
Cytować
 
 
0 #5 mama jasia 2012-12-31 14:44
u nas oczywiście bez gorączki się nie obyło, ale pediatra zalecił nam podawać dziecku, szczególnie ważne w nocy bo wtedy temperatura się podnosiła, lek przeciwbólowy w zawiesinie, dziecko po nim przesypiało noc spokojnie, do tego oczywiście schłodzone gryzaczki
Cytować
 
 
0 #4 Joanna 2012-11-13 23:59
Wiadomo, czym więcej informacji tym lepiej...
Cytować
 
 
0 #3 Marysia 2012-10-18 18:32
U nas pierwsze dwa ząbki bez objawów za to kolejne ząbki - temperatura, biegunka..poza tym Maluszek był bardzo marudny...
Cytować
 
 
+1 #2 Aga 2012-10-12 17:04
u nas niestety nie było tak kolorowo! Była i wysoka gorączka (40 stopni) i kłopoty ze snem, a nawet biegunka. Ale dwa dni i przeszło :-)
Cytować
 
 
+1 #1 Marta 2012-10-11 13:58
ufff na szczęście pierwsze ząbki mojego smyka pojawiły się bezobjawowo! I mam nadzieje, że nie będziemy mieli problemów z kolejnymi ząbkami :-) ale artykuł jak najbardziej przydatny ;-)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież