Google+ Google

Sen dziecka nienarodzonego

Na pewno każdy przyszły rodzic oczekujący narodzin swojego dziecka, niejednokrotnie zastanawiał się jak jego potomek będzie wyglądał, jak będzie się zachowywał, do kogo będzie podobny, a przede wszystkim jak ten maluch mieści się pod serduszkiem swojej mamy i co on tam robi.

Otóż okazuje się, że nienarodzone dziecko w łonie matki oprócz tego, że się rozwija, ma czas na zabawę, na sen a nawet miewa sny! I to właśnie ten fakt postanowili zbadać naukowcy z Uniwersytetu Schillera w Jenie, w Niemczech. Wyniki badań potwierdziły, że już u siedmiomiesięcznego płodu można zaobserwować charakterystyczne dla marzeń sennych szybkie ruchy gałek ocznych.

Najciekawszy jest sposób w jaki naukowcy doszli do takiego odkrycia gdyż jeszcze nie ma możliwości badania aktywności nerwowej mózgu dziecka w łonie matki. Nie było więc dotąd jasne, czy różnicowanie faz snu jest procesem, który w czasie rozwoju dziecka pojawia się nagle, czy stopniowo. Neurolodzy w Jenie postanowili zbadać płody jagniąt, a matematycy stworzyli odpowiedni model obliczeniowy, który pokazał, że te szybkie ruchy gałek ocznych to wynik procesu, który zaczyna się znacznie wcześniej i pozwala by mózg stopniowo dojrzewał.

To niewątpliwie duży krok w kierunku zrozumienia tych procesów i dzięki temu będzie można rozszerzyć naszą wiedzę na temat kształtowania się układu nerwowego. Być może pomoże to również w leczeniu zaburzeń snu.

Niestety to co się śni dziecku nadal pozostaje tajemnicą.

Komentarze  

 
0 #1 Alicja 2012-11-10 16:39
ja jestem w 29 tc i mój urwis tak szaleje, zwłaszcza jak sobie coś słodkiego zjem :-) w nocy często budzi mnie kopniak w bok ;-) pozdrawiam wszystkie mamuski! ;-)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież