Google+ Google

Przyczyny wybudzania się ze snu

Tuż po urodzeniu się dziecka świat „staje na głowie”, wszystko się zmienia w naszym życiu i nic już nie jest jak dawniej. Niestety tyczy się to również naszego nocnego odpoczynku. Na początku maluszek budzi się bardzo często, nawet co półtorej godziny, bo jest głodny. Z czasem, kiedy dziecko ma około 3 miesięcy może zacząć przesypiać całą noc, albo budzić się nad ranem by napełnić brzuszek i pospać jeszcze troszkę. Oczywiście do przesypiania całej nocy bardzo szybko się przyzwyczajamy. Niestety bywają takie sytuacje kiedy nasza pociecha z nieznanych powodów znów zaczyna mieć problem by przespać całą noc.

Oto kilka głównych przyczyn wybudzania się z nocnego odpoczynku naszych milusińskich:

  • Głód – jeśli dziecko już jest większe, ma około 9 -10 miesięcy a mama nadal karmi je piersią na wieczór to może okazać się, że pokarmu jest za mało lub nie jest wystarczająco treściwy i maluch nie może dospać do rana. Warto wprowadzić na wieczór mleko modyfikowane nawet w połączeniu z odrobiną kaszki, tak by było troszkę gęstsze. Cała porcja wypita na wieczór powinna zapewnić uczucie sytości aż do rana.
  • Ból – niestety powodem nocnego wybudzania się maluchów często jest ból, najczęściej spowodowany wyrastającymi ząbkami. Przygotujmy się na taką sytuację i zaopatrzmy domową apteczkę w leki przeciwbólowe oraz specjalne maści uśmierzające ból.

  • Mokra pieluszka – niektóre dzieci są bardzo wrażliwe na wilgotną pieluszkę i to uczucie powoduje, że wybudzają się ze snu. Warto spróbować przewinąć maluszka nie rozbudzając go zanim on się obudzi sam. Unikniemy w ten sposób płaczu, który z pewnością utrudni ponowne zaśnięcie.

  • Temperatura, zatkany nosek czy ogólnie stan przeziębienia – zapewne każdy z nas dorosłych nie raz był przeziębiony. Dobrze wiemy jakie to okropne uczucie mieć podwyższoną temperaturę, zatkany nos, suchość w gardle i duszący kaszel. Niestety nasze dzieci też są narażone na wszystkie te objawy z tym, że same sobie z nimi nie potrafią poradzić. Pamiętajmy by każdą infekcję konsultować lekarzem.

  • Szczepienia – może zdarzyć się tak, że maluszek będzie miał problem ze snem po szczepieniu. Może również pojawić się temperatura i ogólne rozdrażnienie, jest to sytuacja normalna i zazwyczaj wystarcza podanie środka przeciwgorączkowego. Jeśli jednak gorączka będzie się utrzymywała dłużej nie wahajmy się skonsultować to z pediatrą.

  • Zły sen – tak jak i nam dorosłym, tak i naszym maleństwom czasami niestety śnią się mało przyjemne rzeczy. I to właśnie taki zły sen może być przyczyną wybudzenia w nocy. Maluszek jest przestraszony i płacze dlatego bardzo ważne jest byśmy przytulili naszego szkraba, pogłaskali i pocałowali, powiedzieli, że to był tylko zły sen i ułożyli z powrotem w łóżeczku. Zostawiajmy też na noc włączoną małą lampkę, która zapewni poczucie bezpieczeństwa wyrwanemu w środku nocy ze snu dziecku.

  • Nawyk – niektóre dzieci nauczyły się, że o określonych godzinach w nocy budzą się. Jak oduczyć maleństwa takiego przyzwyczajenia? Tracy Hogg, amerykańska specjalista od wychowania niemowląt, znana jako „Zaklinaczka dzieci” radzi by w takiej sytuacji nastawić sobie budzik na godzinę przed porą budzenia się dziecka i spróbować je wybudzić. Można pomasować brzuszek, lekko potrząsnąć lub wetknąć smoczek do buzi, to wszystko spowoduje, ze dziecko niemal będzie rozbudzone. Następnie należy malucha zostawić, a ono zaśnie na nowo. Dzięki temu to my będziemy mieć kontrolę nad snem dziecka, a poprzez obudzenie go godzinę wcześniej zaburzymy jego wzorzec nawykowego budzenia się.

Komentarze

0 #2 Ala 2013-01-24 10:13
nasz syn dopiero od niedawna przesypia całą noc, a skończył już rok. Chyba wszystko zależy od dziecka, każde jest inne.
Cytować
0 #1 magda 2012-11-26 12:10
też miałam problem z wybudzaniem się synka, ale okazało się że moje mleko już mu nie wystarczało i po wprowadzeniu na noc mleka sztucznego właśnie z kaszką wszystko wróciło do normy i jesteśmy wyspani :)
Cytować

Dodaj komentarz


Odśwież