Google+ Google

Jak przetrwać przeziębienie będąc w ciąży


Wszyscy wiemy, że gdy zbliża się zima rozpoczyna się również sezon zachorowań na grypę oraz na uciążliwe przeziębienie. Skoki temperatur oraz szalejące w powietrzu wirusy atakują nasze organizmy, które w czasie przedświątecznego zamieszania są bezbronne. Garściami łykamy tabletki, popijamy syropy i walczymy z katarem, bólem gardła i temperaturą. Jak jednak sobie poradzić kiedy pod serduszkiem nosimy swój największy skarb? Jak przetrwać przeziębienie i złe samopoczucie będąc w ciąży?

Pamiętaj, że w tym wyjątkowym czasie większość lekarstw jest zabroniona ze względu na bezpieczeństwo maluszka i nasze.

Oto kilka domowych sposobów na przeziębienie:

  • herbatka z lipy – lipa ma właściwości napotne, idealnie nadaje się na wieczór, można pić z miodem i cytryną lub syropem z malin. Działa jak aspiryna: obniża temperaturę i łagodzi ból.
  • syrop z cebuli – cebula ma właściwości bakteriobójcze i przeciwinfekcyjne, wystarczy wziąć 2 – 3 duże cebule, obrać, pokroić w talarki, ułożyć w słoiku i zasypać 1 łyżką stołową cukru lub polać miodem, zamknąć i odstawić na noc. Następnego dnia odsącz sok przez sitko lub gazę i jest gotowy syrop. Zażywaj 3 razy dziennie po 1 łyżce.
  • sok z czarnej porzeczki – popijaj na gorąco z dodatkiem miodu, zawiera dużo witaminy C, doskonale rozgrzewa.
  • mleko z miodem i masłem – do szklanki przegotowanego mleka dodaj po łyżce miodu i masła, można również zetrzeć ząbek czosnku. Pij na ciepło, doskonale nawilża gardło i oczyszcza je z bakterii.
  • syrop z buraków – idealny gdy męczy cię kaszel. 2 nieduże buraki pokrój w drobną kostkę lub zetrzyj na tarce, możesz dodać 2 ząbki czosnku, wymieszaj z 4 łyżkami cukru lub miodu i odstaw na dobę. Po odcedzeniu pij syrop rano i wieczorem po 1 łyżce.
  • rozgrzewające masaże – doskonały sposób na suchy kaszel. Wetrzyj oliwkę dla niemowląt w skórę klatki piersiowej i pleców a następnie poproś drugą osobę by olejkiem kamforowym lub spirytusem lawendowym wykonała rozgrzewający masaż. Gdy poczujesz, że całe ciało zaczyna się rozgrzewać, ubierz się ciepło i na kilka godzin połóż do łóżka.
  • rozgrzewający okład – kiedy boli cię gardło, posmaruj skórę oliwką dla niemowląt a następnie wetrzyj w nią olejek kamforowy i owiń szyję ciepłym szalem.
  • zimne okłady na czoło i kark – gdy masz gorączkę przykładaj zimne okłady na 15 minut, może to być ręcznik zamoczony w zimnej wodzie lub kostki lodu w foliowej torebce owinięte bawełnianym ręcznikiem.


Stosując te wszystkie niewątpliwie skuteczne metody nie zapominaj o najważniejszym – kiedy się źle czujesz spędzaj jak najwięcej czasu w łóżku, odpoczywając. Okryj się ciepło kołdrą i rozwiązuj krzyżówki, czytaj książki lub oglądaj filmy.

Domowe sposoby dadzą najlepsze efekty gdy zastosujesz je na początku infekcji. Jeśli jednak objawy zamiast słabnąć, nasilają się albo utrzymują przez kilka dni, zgłoś się do lekarza. Wizyta u doktora konieczna jest również wówczas gdy pojawi się gorączka powyżej 38°C, łamanie w kościach, silny ból głowy, zatok i gardła – to może być niestety grypa!

Komentarze

0 #3 Ala 2013-01-31 10:25
syrop z cebuli może i skuteczny, ale dla mnie to jest wspomnienie koszmaru z dzieciństwa! :)
Cytować
0 #2 viola 2013-01-25 17:44
ja właśnie popijam herbatkę z lipy z miodem bo niestety i mnie dopadło a jestem dopiero w 7 tc i nie chciałabym zaszkodzić maleństwu
Cytować
0 #1 Milena 2013-01-14 19:05
o jaki artykuł na czasie! akurat wszyscy chorzy :(
Cytować

Dodaj komentarz


Odśwież