Google+ Google

Słownik

Alergia
uczulenie, nadwrażliwość wynikająca z reakcji immunologicznej, powodującej powstanie przeciwciał, które wiążąc się z antygenem są przyczyną stanów zapalnych objawiających się np. wysypkami, katarem lub łzawieniem oczu, a nawet wstrząsem anafilaktycznym często prowadzącym do śmierci. Często mówi się o śnie alergika, jako o śnie, który wprowadza uczulenie na pewne bodźce do życia danej osoby.

Bezdech senny
spowodowany jest chorobowym bezdechem występującym podczas naszego snu. O śnie w bezdechu chorobowym mówimy wówczas, gdy ustaje wentylacja płuc przez czas dłuższy niż 10 sekund. Chorzy na tą przypadłość mogą podczas nocy mieć nawet kilkadziesiąt bezdechów, które są poważnym zagrożeniem życia. Bezdech śródsenny wiąże się również z częstą sennością podczas dnia.

Bezsenność
charakteryzuje się krótkim czasem snu, trudnościami w zasypianiu, a także częstym wybudzaniem. Długotrwała bezsenność jest na ogół przyczyną naszego zmęczenia podczas dnia, wynikiem czego zostaje obniżona aktywność, a czasami staje się jedną z przyczyn powstania depresji.

Dyssomnia
jest to zaburzenie snu objawiające się nieprawidłowym czasem jego trwania oraz jakością.

Fale mózgowe:
Fale alfa (8 – 13 Hz) i fale beta (13 – 30 Hz) zazwyczaj występują podczas snu płytkiego i w stanie czuwania.
Fale theta (3,5 – 8Hz) i fale delta (0,5 – 3,5Hz) pojawiają się w czasie snu głębokiego oraz spokojnego.

Fazy snu
– sen można podzielić na dwie fazy.

Faza REM
tzw. sen płytki, który charakteryzuje się pełnym rozlużnieniem mięśni, trwa około 15 –m 20 minut.

Faza NREM
to sen głęboki, dzieli się na 3 etapy ze względu na pojawienie się w nim fal theta. Faza NREM rozpoczyna prawidłowy se i trwa on od 80 do 100 minut, po niej następuje faza rem. Cykl ten powtarza się parokrotnie (3 – 5 razy) u osób dorosłych.

Feng shui
oznacza planowanie naszego życia zgodnie z naturalnym środowiskiem.

Hipersomnia
dzieli się na nieorganiczną i organiczną. Ta pierwsza przejawia się dużą sennością, podstawowy nasz sen może wydłużyć się nawet o kilka godzin, a mimo to podczas dnia odczuwamy ciągłe zmęczenie. Hipersomia organiczna objawia się dużą tendencją do częstego zasypiania, spowolnieniem oraz znacznie zmniejszoną aktywnością.

Jet lag
charakteryzuje się złym samopoczuciem, zaburzeniem snu, brakiem apetytu i ciągłym zmęczeniem. Występuje przy zmianach stref czasowych np. podczas naszych podróży. I tak nasz organizm gorzej znosi przekraczanie stref wschodnich, gdyż ten kierunek skraca nam dobę, łatwiej znosimy poruszanie się w kierunku zachodnim, wówczas doba się wydłuża i organizm szybciej przyzwyczaja się do wydłużonego dnia.

Kokosowe włókno
otrzymywany ze skorupy orzecha kokosowego, a więc jest produktem naturalnym, dzięki temu włókno kokosowe jest przewiewne, lekkie,pochłania wilgoć, posiada również właściwości antyalergiczne.

Końskie włosie
charakteryzuje się dobrą właściwością termiczną, elastycznością, posiada właściwości antyalergiczne oraz dużą odporność na wilgoć co znacznie przedłuża żywotność materaca.

Koszmary senne
występują na ogół w fazie REM, często bywają długotrwałe. Chory podczas snu przeżywa wiele przykrych, nieprzewidywanych zdarzeń, nawet zagrażających jego życiu. O śnie z koszmarami sennymi mówimy często, koszmary senne występują u około 50 % populacji dorosłych i 10 % dzieci w wieku do 6 lat.

Lateks
jest to pianka, która powstaje podczas wulkanizacji mleczka kauczukowego. Wkłady materacowe (lateksowe) to zazwyczaj mieszanina lateksu naturalnego (około 20 %) i lateksu syntetycznego otrzymanego w procesie chemicznym. Tak wykonany materac wykazuje właściwości antybakteryjne (doskonały dla alergików), posiada duży stopień elastyczności oraz dużą wytrzymałość. Często pomocny przy rehabilitacji u chorych z różnego rodzajami zmian zwyrodnieniowych stawów, kończyn czy kręgosłupa.

Lęki nocne
to pewien typ parasomnii, objawiają się dużym przerażeniem i chwilową niezdolnością do odzyskania świadomości. Chory nie wybudza się zupełnie, a często pełne jego wybudzenie jest niemożliwe. Koszmary senne, które męczą chorego podczas snu na ogół występują w fazie REM, a nocne lęki w fazie NREM. Takie senne zaburzenia przeważnie występują u dzieci, na ogół do 12 roku życia. Mijają same wraz z wiekiem. Chory na tą przypadłość powinien unikać mocnych wrażeń i stresów. W trakcie nocnego ataku nie należy budzić go lecz lecz uspokajać łagodnym i spokojnym głosem. Przyczyny tego zjawiska nie są do końca znane. Leczenie farmakologiczne tej przypadłości jest krótkookresowe.

Multipocket
konstrukcja identyczna jak przy sprężynach kieszeniowych, różnica polega jedynie na ich gęstości, na 1 m2 przypada około 500 sprężyn. Takie rozwiązanie sprzyja dużo lepszemu dopasowaniu się do kształtu naszego ciała.

Narkolepsja
charakteryzuje się częstymi trwającymi od 10 – 20 minut stanami senności nad którymi trudno zapanować, zazwyczaj są one spowodowane silnymi emocjami. Osoby cierpiące na powyższe schorzenie często podczas takiego ataku snu, wszystko słyszą, widzą jedynie nie mogą się poruszać, gdyż w tym momencie następuje katapleksja – czyli krótkotrwałe porażenie mięśni. Obecnie narkolepsję uważa się za chorobę mózgu.

Parasomnia
to zespół nieprawidłowych zaburzeń objawiający się podczas snu lub przy wybudzaniu.

Polisomnografia
dziedzina zajmująca się badaniami zachowania organizmu w czasie snu. W zależności od występujących zaburzeń, stosuje się różnego rodzaju aparaty czujnikowe z odpowiednimi rejestratorami koniecznych parametrów np. elektroencefalograf, elektrokulogram (zapisuje ruchy gałek ocznych), mikrofor rejestrujący chrapanie, czy czujniki rejestrujące ruch kończyn.

Roztocza
słowo to głównie dotyczy różnego rodzaju grzybów i bakterii.

Roztocza (Acari)
obejmuje rząd pajęczaków oraz pasożytów. Jest to niezwykle duża grupa (25 – 30 tysięcy) mikroskopijnych zwierząt, które często bywają szkodnikami magazynowymi oraz są nosicielami wielu chorób. Zazwyczaj żyją w domowym kurzu, środowisku słodkowodnym na nabrzeżach wód i różnego rodzaju żródłach gorących.

Somnambulizm
w języku potocznym to lunatyzm, często występuje u dzieci, gdyż wiąże się z niedojrzałością głównego układu nerwowego, a polega na nocnym chodzeniu we śnie. O ile to zjawisko u dzieci jest niegroźne , to u człowieka dorosłego staje się niebezpieczne. Często wiąże się z zaburzeniem oddychania czy bezdechem śródsennym.

Sprężyna bonellowa
to układ sprężyn odpowiednio połączony drutem w taki sposób by utworzyć elastyczność powierzchniową. Przy tym połączeniu niewielki ciężar wywoła mały opór sprężyn, natomiast ciężar duży powoduje powiększenie sił wypierających. Te właściwości wskazują na to iż wkład nadaje się do wszystkich mas naszego ciała.

Sprężyna kieszeniowa
konstrukcja układu polega na tym, iż każda ze sprężyn mieści się w osobnej kieszonce, wykonanej z odpowiedniej tkaniny, a odpowiednio dobrana jej wysokość powoduje, to że materac jest sprężysty na całej powierzchni. Doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, gdyż system połączenia kieszonek pozwala na swobodną, niezależną pracę sprężyn.

Strefowy blok lateksowy
jego główną cechą jest zróżnicowany stopień ugięcia, dopasowujący się do kształtu ciała. W obszarze głowy i nóg występuje strefa o większym ugięciu niż pod częścią lędźwiową.

Strefy kieszeniowe
to sprężyny połączone elastycznie przy pomocy włókniny, przez co nie zakłócają swojej pracy, co w efekcie powoduje punktowe oddziaływanie na różne części naszego ciała. Stosując powyższy układ sprężyn, otrzymujemy materac , który z łatwością dopasuje się do różnego rodzaju krzywizn naszego kręgosłupa.

Trawa morska
igłowana na tkaninie jutowej, jest trwała i elastyczna.

Upojenie senne
objawia się zmianami świadomości, które występują zaraz po obudzeniu danej osoby jest to tzw. zamroczenie. Przyczyną bardzo często bywają stany wyczerpania, okres rekonwalescencji lub silne zmęczenie.

Wełna owcza
doskonale wchłania wytwarzający się w czasie snu pot, oprócz tego przyjmując wilgoć z otoczenia ponownie mu zwraca i zatrzymuje ciepło produkowane przez nasz organizm.

Wełna wielbłądzia
posiada dużo lepsze właściwości termiczne niż wełna owcza, ponadto jej budowa sprzyja niszczeniu roztoczy i różnego rodzaju bakterii w związku z tym jest doskonałym produktem dla alergików.

Zespół opóźnionej fazy snu
zaburzenie to związane jest z opóźnieniem wewnętrznego zegara biologicznego, który odpowiedzialny jest za regulowanie por naszego snu, często związane jest z bezsennością lub różnego rodzaju schorzeniami psychicznymi. Osoby cierpiące na tenże zespół, zasypiają bardzo późno . Wybudzają się zmęczone co utrudnia im i spowalnia aktywność dzienną. Jako metody leczenia stosuje się fototerapię, terapię behawioralną czasami leczenie przy pomocy melatoliny.