Google+ Google

Zdrowy sen a palenie

paleniePalenie to nałóg. Jak każdy nałóg, również palenie źle wpływa na organizm człowieka.

Ale jaki ma wpływ na sen?

No właśnie, palenie nie tylko szkodzi na tzw. dłuższą metą, ale również odnosi niepożądany skutek w tzw. procesach chwilowych.
Chociaż palenie przed snem, może niektórych ludzi odprężać, tak naprawdę powoduje poprzez zwiększony poziom nikotyny w organizmie, problemy z zasypianiem.

Częste palenie przed snem, nie tylko uzależnia, ale również może być przyczyna porannego „kaca” związanego z nadmiarem nikotyny, skumulowanym na noc.
Przez to człowiek wstaje w złym humorze, niewyspany.
Nie ma ochoty ani energii do rozpoczęcia nowego dnia.

Palenie obniża jakość snu. Co 3 osoba cierpiąca na bezsenność jest nałogowym palaczem, a dodajmy do tego jeszcze osoby zmuszane do biernego palenia.

Palacze zwykle uważają, że palenie ich uspokaja, zmniejsza stres, wycisza. Terapeutyczne zdolności nikotyny są pozorne.
Jest ona substancją pobudzającą, działa tak samo jak kofeina. Tak jak po kawie trudno jest od razu zasnąć, tak samo się dzieje po wypaleniu papierosa.

Nikotyna utrzymuje się w organizmie przez kilkanaście godzin, dlatego sen nie jest taki jak zwykle, dodatkowo wpływa na skrócenie fazy tzw. głębokiego snu.

Sen po zapaleniu papierosa nie jest pełnowartościowy, co jak już wspominaliśmy odbija się niekorzystnie na humor podczas dnia.

Komentarze  

 
0 #1 Marta 2013-08-20 19:07
Miałam partnera, który palił zawsze przed snem, jako osoba niepaląca byłam zmuszona do wdychania tego zapachu, co jednak wpływało negatywnie na mnie przed zaśnięciem. Obecnie nie mam tego problemu i dużo łatwiej i szybciej zasypiam.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież