Google+ Google

Fazy snu

Fazy snuKażdy cykl snu dzieli się na dwie fazy:
REM (ang. Rapid Eye Movement) – to faza snu charakteryzująca się szybkimi ruchami gałek ocznych, w tej fazie występuje duża aktywność mózgu i pojawiają się marzenia senne. 

W trakcie snu doświadczamy od 3 do 5 powracających cykli, trwających od 90 do 110 minut.

W trakcie tych faz, zmienia się częstotliwość fal mózgowych.

Fale beta (13-30 Hz) towarzyszą nam w stanie czuwania.

Fale alfa (8-13Hz) są charakterystyczne dla płytkiego snu i dla fazy REM, kiedy to doświadczamy marzeń sennych.

Fale theta (3,5 – 8Hz) i fale delta (0,5 – 3,5Hz) występują podczas snu spokojnego i głębokiego.

FAZA N-REM
Ze względu na różną intensywność występowania fal mózgowych dzieli się na 4 stadia.

Stadium 1: lekki sen
Podczas tego stadium jesteśmy na granicy snu i przytomności. Następuje rozluźnienie mięśni. Jest to stan, z którego bardzo łatwo możemy być wybudzeni. Dominują fale alfa. Przy przechodzeniu w ten etap częsty odczuwamy gwałtowne szarpnięcie.

Stadium 2: spokojny sen
Po około 10 minutach wkraczamy w fazę spokojnego snu. Częstotliwość oddechu i akcji serca się powoli obniża. Zmniejsza się też częstotliwość fal, pojawiają się fale theta.

Stadium 3: przejście do snu głębokiego, w tym stadium zaczynają powstawać fale delta.

Stadium 4: głęboki sen
W stadium trzecim dominują fale delta, charakteryzujące się wysoką amplitudą i niską częstotliwością. Częstotliwość akcji serca i oddechu są najniższe właśnie w tym stadium. Mogą występować marzenia senne, ale zdecydowanie mniej niż w fazie REM. W tym stadium snu głębokiego ujawniają się zaburzenia snu takie jak np. lęki nocne czy lunatyzm.

Stadium czwarte charakteryzuje się rytmicznym oddechem i ograniczonymi ruchami mięśni. Jeśli zostaniemy obudzeni w trakcie trwania tej fazy to jesteśmy zupełnie zdezorientowani i potrzebujemy kilka minut aby się dostosować do rzeczywistości.

FAZA REM
Jest to faza, w której występują marzenia senne.

Faza REM zwykle pojawia się po 70 do 90 minut od zaśnięcia i powraca od 3 do 5 razy w ciągu nocy. Epizody fazy REM wydłużają się w ciągu nocy od około 10 minut na początku nocy, w pierwszym cyklu, do około 30 - 40 minut pod koniec snu, kosztem skrócenia czasu snu wolnofalowego. Chociaż nie jesteśmy przytomni, nasz mózg jest niezwykle aktywny w tej fazie – często nawet bardziej niż w okresie czuwania. To czas, w którym doświadczamy większości marzeń sennych. Nasze gałki oczne krążą (stąd nazwa fazy) częstość oddechu i ciśnienie krwi rosną, ale mięśnie są zupełnie rozluźnione. Nasz układ ruchowy znajduje się w stanie tzw. paraliżu sennego, co chroni nas przed aktywnością ruchową zgodną z fabułą naszych snów.

W fazie REM pojawia się dziwne, żywe halucynacje, myślenie sprzeczne z logiką, znika poczucie czasu. Śnimy również w innych fazach snu, ale sny poza fazą REM są z reguły krótkie i urywkowe.

Naukowcy twierdzą, że każdy śni. Jeśli ktoś sądzi, że jest inaczej, to prawdopodobnie dlatego, że nie potrafi sobie tego przypomnieć.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież