Google+ Google

Drzemka

DrzemkaDrzemka, czyli popołudniowy, krótki wypoczynek, na ogół nie jest związany z nocnym, głębokim snem. Jest to pierwszy sen, który pomaga zmniejszyć zmęczenie, znacznie poprawia nasze działania w czasie dnia i zwiększa jakość naszej pracy.
W czasie lekkiej drzemki wcale nie musimy spać, wystarczy położyć się na kilkanaście minut, aby się zrelaksować i wstać odświeżonym, wypoczętym, pełnym werwy do dalszej pracy. Taka krótka drzemka nie powinna trwać więcej niż 20 – 30 minut, drzemki dłuższe to drzemki trwające do 1 godziny, żadna z nich nie powinna trwać dłużej niż godzinę, gdyż dłuższa tylko nas osłabi lub spowoduję tzw. „inercję senną”.

Właściwa pora drzemki to około 7 – 8 godzin po właściwym śnie i około 7 godzin przed nocnym zasypianiem. Najlepsza pora na drzemkę, to czas obniżonej naszej aktywności, który przypada na godzinę 13 – 15. O tej porze czas relaksu pozwala na zregenerowanie się naszego organizmu i odświeżenie umysłu.

Najzdrowsza i najefektywniejsza drzemka powinna trwać około 20 – 25 minut, główną jej zaletą jest zwiększenie naszej koncentracji, poprawa nastroju oraz polepszenie sprawności .

Udowodniono, że krótka drzemka zmniejsza w znacznym stopniu ryzyko zawału serca, szczególnie u mężczyzn. Podobnie, choć w mniejszym stopniu, wpływa na zdrowie kobiet w średnim wieku. A więc jeśli mamy taką możliwość, by zdrzemnąć się nawet w czasie pracy, zróbmy to, nie zmarnujemy tego czasu, a znacznie poprawimy swoją efektywność.

Aby drzemka spełniła swoje zadanie, znajdź odpowiednie miejsce na ten wypoczynek. Takie pomieszczenie powinno być wyciszone i najlepiej lekko zaciemnione, położone z dala od ulicznego ruchu i hałasu. Puśćmy cichutko naszą ulubioną muzykę, która pozwoli nam na wyciszenie i łatwiejsze przyśnięcie.

Najłatwiej i najefektywniej wypoczywamy w pozycji horyzontalnej, nie kładźmy się więc podczas krótkiego wypoczynku na boku, a szczególnie z podwiniętymi dolnymi kończynami, gdyż nasza drzemka nie spełni wtedy do końca swego zadania.

Prawie połowa ludzkości, głównie w krajach o gorącym klimacie, korzysta z poobiedniej drzemki. Potrzeba drzemania wcale nie wynika z kultury tych narodów, ani z lenistwa, jest zwykłą potrzebą organizmu, nawet dla tych, którzy mogą normalnie spać w nocy.

Pamiętajmy jednak o tym, że osoby, które mają kłopoty z nocnym zasypianiem, powinny unikać dziennych drzemek, by móc lepiej zasypiać nocnym snem.

Komentarze  

 
0 #4 Renia 2013-08-25 20:03
Chciałabym urządzać sobie taką drzemkę 20 minutową w pracy :)
Cytować
 
 
0 #3 Adam 2013-01-23 18:41
jestem za tym by w korporacjach wprowadzić porę drzemki i wszyscy pracownicy powinni móc się zdrzemnąć by zregenerować umysł! Kto jest za? :)
Cytować
 
 
0 #2 Wiola 2012-10-23 14:23
jak tylko mam okazje to uwielbiam popołudniowe drzemki. Po takiem odpoczynku znów mam energię do dalszej pracy :)
Cytować
 
 
0 #1 Ewa 2012-10-23 14:18
niestety od kiedy mam małe dziecko drzemki stały się rzadkością :)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież