Google+ Google

Jak uniknąć alergii

Dlaczego porady dla alergików? Przewiduje się, że do 2025 roku połowa populacji Europy będzie cierpiała na ciężką lub lekką alergię. Dlatego warto uświadomić sobie, że łóżko na którym śpimy może być siedliskiem kurzu, roztoczy, grzybów i innych alergenów. Wszystkie one potęgują dolegliwości alergiczne, takie jak katar sienny, co w konsekwencji doprowadza do gorszego odpoczynku w nocy i problemów z oddychaniem.


ŹRÓDŁA ALERGENÓW

Najbardziej pospolitymi „zasiedleńcami” naszej sypialni są roztocza, które rozwijają się w domowym kurzu. Roztocza same w sobie nie są groźne, ale produkują groźne alergeny. Żywią się one przeważnie szczątkami martwej skóry więc nasze łóżko w którym spędzamy 6-10 godzin dziennie jest dla nich rajem.

Dlatego jeśli ktoś jest alergikiem i śpi na swoim łóżku już kilka lat, powinien je zmienić.

JAK SIĘ CHRONIĆ

Nie polecamy alergikom materacy, w skład których wchodzą: pióra, wełna, kokos, trawa morska jak również duża domieszka bawełny. Składniki te poprzez absorbowanie wilgoci i gromadzenie się kurzu potęgują astmę czy uczulenie.

Na pierwszym miejscu produktów nie alergicznych jest naturalny lateks, który dzięki swoim właściwościom zapobiega gromadzeniu się kurzu i rozwojowi alergenów. Jeśli zaś nie stać nas na lateks, do wyboru mamy bardzo wiele materacy wykonanych z pianki syntetycznej. Oczywiście im większa alergia tym bardziej „czysty” powinien być materac. W bardzo lekkich alergiach wystarczy powłoka z pianki, w najcięższych materac lateksowy lub wodny.

Odradza się także wybieranie wersalek i łóżek składanych. Warto pamiętać również o tym, żeby nie kłaść materaca na zabudowanym spodzie łóżka, np. z płyty pilśniowej, gdyż przez małą wentylację łóżko będzie miało skłonności do gromadzenia się wilgoci.

Część firm, używa do produkcji materacy specjalne substancje, które izolują osobę śpiącą od alergenów.

Na koniec, warto pamiętać o nakrywaniu łóżka, jak i częstym praniu pościeli oraz prześcieradeł.

Komentarze

0 #1 michu 2012-11-12 09:42
ja na szczęście nie mam problemu z alergią, moja żona i nasz syn również!
Cytować

Dodaj komentarz


Odśwież