Google+ Google

Jak spać z bólem kręgosłupa

Jak spać z bólem kręgosłupaPonad 60% osób w Polsce cierpi z powodu bólów kręgosłupa. Tak duża liczba osób cierpiących na dolegliwości związane z kręgosłupem co roku powiększana jest jeszcze przez osoby śpiące w niewłaściwy sposób. Biorąc pod uwagę, że mniej więcej 1/3 życia spędzamy śpiąc, właściwie przygotowane miejsce do spania jest bardzo ważne.

PAMIĘTAJMY O TERAPII

Oczywiście należy przede wszystkim pamiętać o terapii medycznej. Samo łóżko czy wygodny materac nie są w stanie wyleczyć istniejących schorzeń kręgosłupa, jednakże mogą one w znacznym stopniu obniżyć dyskomfort spowodowany przez bolesność.

Specjaliści zgadzają się, że łóżko zapewniające prawidłowe podparcie dla naszych pleców, jest jednym z najistotniejszych czynników pomagającym chronić nas przed rozwojem schorzeń kręgosłupa.

Zwykły, sfatygowany stelaż, stare i mocno zużyte łóżko, czy zapadający się materac mogą spowodować przeciążenie określonych partii mięśni, które następnie mogą sprawiać ból podczas chodzenia.

Właściwy wybór tych trzech elementów wraz z odpowiednio dobraną poduszką jest podstawą dobrego snu a w przypadku osób z bolącym kręgosłupem stanowi ważny czynnik poprawiający znacząco komfort ich życia.

Zanim dokładnie omówimy, w jaki sposób dobrać te kluczowe elementy, spróbujemy doradzić co jeszcze może poprawić komfort spania osób cierpiących na bóle kręgosłupa.

Bardzo istotną rzeczą jest: W jaki sposób ciało układa się podczas snu?

Pomimo, że nie istnieje najwłaściwsze ułożenie ciała podczas snu niektórzy uważają, że leżenie na boku z poduszką czy kocem pomiędzy kolanami może w znacznym stopniu złagodzić ból kręgosłupa.

Jeśli śpisz przeważnie na plecach, to gdy umieścisz poduszkę pomiędzy kolanami lub gdy podeprzesz poduszką nogi od kolan w dół, może to zmniejszyć ból.

Bardzo dobrze jest od czasu do czasu zmieniać ułożenie ciała, najłatwiej to wykonać podciągając złączone nogi w kierunku klatki piersiowej i wykonując obrót tułowia wykorzystując ciężar swojego ciała.

Podczas snu, jeśli dolne partie kręgosłupa bolą cię najbardziej, możesz owinąć swoją talię szmatą lub ręcznikiem, zrolowanym na kształt wałka. Dzięki temu zapewnisz sobie podparcie dolnych partii kręgosłupa.

Ważne jest również, by nie nadwyrężać kręgosłupa podczas przygotowywania do snu, czy tez podczas kładzenia się i wstawania.

Wszystkie czynności wykonuj bardzo powoli i jeśli potrzeba odpoczywaj po każdej z nich. Kładź się i wstawaj stopniowo, pomagając sobie łokciami czy ramieniem. Podczas ścielenia łóżka unikaj napinania i rozciągania ciała.

I pamiętaj o cyklicznych wizytach u lekarza.

Komentarze  

 
0 #1 ola 2013-01-28 08:24
mi oprócz nowego, lepszego materaca pomygły masaże u profesjonalnego masażysty. Warto wydać trochę pieniędzy bo to przynosi ulgę w bólu.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież