Google+ Google

Bezsenność

Dobry i spokojny sen jest podstawą do naszego prawidłowego egzystowania w ciągu całego dnia. Podczas snu tracimy kontakt z otaczającą nas rzeczywistością, uciekamy od kłopotów i naszych codziennych zmartwień, dzięki temu nasz organizm w pełni się regeneruje. Taki zdrowy sen powinien trwać nieprzerwanie od 5 do 8 godzin.Niestety wielu z nas ma kłopoty z zasypianiem oraz z tka zwaną bezsennością, która w zasadzie nie oznacza całkowitego braku snu, lecz przybiera różne jego formy, często jest to znaczne skrócenie snu, częste budzenie się lub trudności z zasypianiem.


Bezsenność najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku oraz kobiety. Ostatnie badania wykazały, że na bezsenność cierpi 20% naszej populacji.

BEZSENNOŚĆ NALEŻY ZAWSZE TRAKTOWAĆ JAKO PEWIEN OBJAW, KTÓRY WSKAZUJE NAM, IŻ W NASZYM ORGANIZMIE DZIEJE SIĘ COŚ ZŁEGO. DLATEGO JAK NAJSZYBCIEJ POWINNIŚMY ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA, KTÓRY POMOŻE NAM ROZPOZNAĆ JEJ PRZYCZYNY.

Medycyna rozróżnia kila przypadków bezsenności są to: bezsenność epizodyczna, która zwykle trwa kilka dni, bezsenność krótkotrwała trwająca do kilku tygodni i ta najcięższa bezsenność przewlekła, trwająca nawet kilka miesięcy.

Dwie pierwsze formy bezsenności, te krótko trwające, zazwyczaj są spowodowane np. zmianą miejsca pobytu, klimatu, a najczęściej przebytym stresem. Na ogół nie wymagają one specjalistycznego leczenia i mijają samoistnie. Ta wymagająca leczenia to bezsenność przewlekła, na którą na ogół mają wpływ zjawiska emocjonalne, różnego rodzaju depresje, nerwice, bóle, duszności zwykle związane z naszymi schorzeniami.

Kłopoty z bezsennością mają również ludzie uzależnieni od narkotyków i alkoholu. Przy leczeniu tej formy bezsenności wskazana jest psychoterapia, terapia odwykowa oraz abstynencja.

Przy codziennym zasypianiu pamiętajmy o tym, żeby zachować spokój, denerwując się wprowadzamy nasz organizm w niepokój przez co wydłużamy tylko czas potrzebny nam do zaśnięcia, a nawet zdrowy człowiek w chwili dużego napięcia nie jest w stanie spokojnie zasnąć.

Bezsenność należy leczyć. Nie pomoże nam tu wieczorne czytanie literatury, oglądanie telewizji czy liczenie baranów, zgłośmy się do lekarza, a on na pewno zastosuje właściwe leczenie. Leczenie na ogół zaczyna się stosowaniem łagodnych metod, które sprowadzają się do wprowadzenie z życie zasad higieny snu. Polega ona na tym, że należy unikać drzemek podczas dnia, kłaść się o stałej porze, tuż przed snem nie należy się objadać, a szczególnie nie spożywać ciężkostrawnych potraw, wystrzegajmy się picia kawy i innych napojów energetyzujących. Wypijmy raczej szklankę ciepłego mleka lub napar melisy, która kojąc nasz stres pomoże spokojnie zasnąć. Nie bierzmy przed snem gorących kąpieli, gdyż podnoszą one temperaturę naszego ciała, co nie pomaga w zasypianiu, a ponadto może powodować częste wybudzanie ze snu.

Nie stosujmy sami środków nasennych, pomagają tylko doraźnie i na ogół są stosowane przy krótkotrwałej bezsenności, a długie ich używanie bez kontroli lekarza jest niebezpieczne.

Prawidłowo leczona bezsenność po jakimś czasie nas opuści i będziemy zapadali w zdrowy sen, po którym rano wstaniemy w dobrym humorze, pełni radości, energii i werwy do nowych działań.

Dodaj komentarz


Odśwież