Google+ Google

Chrapanie

Chrapanie Bezdech śródsenny i chrapanie są zjawiskiem akustycznym, powodującym podczas naszego snu zaburzenia w oddychaniu.
Mięśnie naszego podniebienia miękkiego i gardła wiotczeją, tworzy się niewielka cieśń gardła, język opada ku tyłowi, szczególnie przy ułożeniu ciała na wznak. To właśnie w znacznym stopniu utrudnia nam oddychanie, a przepływające przez gardło powietrze, wprowadza je w drgania, co wywołuje zjawisko chrapania.

ALKOHOL, PALENIE I OTYŁOŚĆ MOGĄ POWODOWAĆ CHRAPANIE

Nasila się ono przy różnych naszych wadach budowy gardła lub nosa, np. przy skrzywieniu przegrody nosowej, polipów czy przeroście muszli nosowych. Inną przyczyną chrapania może być np. branie leków nasennych i uspokajających, które bardzo często mogą powodować rozluźnienie naszych mięśni. Kolejną przyczyną, która również często powoduje rozluźnienie mięśni gardła bywa picie alkoholu, dlatego szczególnie przed snem unikajmy jego spożywania. Palenie papierosów oraz np. otyłość również spowalnia nasze mięśnie, co często doprowadza do nocnego chrapania.

Najczęściej nocne chrapanie występuje u osób starszych, gdyż z wiekiem nasila się proces zwiotczenia mięśni również dolnych i górnych dróg oddechowych.

CO NAM GROZI?

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chrapanie to poważny problem dla naszego zdrowia, a nie leczone może nawet doprowadzić do wielu poważnych chorób np. takich jak niedokrwistość serca, nadciśnienie tętnicze, senność podczas dnia, a nawet zaburzenia potencji, wymieniliśmy tu oczywiście tylko kilka ze skutków zaburzeń oddychania podczas snu.

Ostatnie badania wykazały, że coraz więcej osób, a szczególnie około 60 roku życia, ulega zjawisku chrapania i bezdechu śródsennego (około 40 proc. kobiet i 60 proc. mężczyzn). Problem ten dotyka również co 20 kobietę i co 4 mężczyznę w średnim wieku (30 – 40 lat).

Dlatego dbajmy o swoje zdrowie, zgłośmy się jak najszybciej do naszego lekarza rodzinnego i zlikwidujmy chrapanie i bezdech śródsenny.

Dodaj komentarz


Odśwież