Google+ Google

Czy to miłość do kawy, czy tylko przywiązanie

Amerykańscy badacze stwierdzili, że ponad 50% osób (z badanych) jest przewlekle niewyspanych.. 
Powody są proste, czego można się spodziewać - zbyt wiele obowiązków w pracy, w domu, nadmierne oglądanie telewizji i surfowanie po Internecie.
Ale jest też inny winowajca…kofeina.

W każdym mieście kawiarnie prawie na każdym rogu ulicy, aż korci by przysiąść i podelektować się smakiem kawy. W rzeczywistości, zgodnie z National Sleep Foundation, kofeina została nazwana najpopularniejszym narkotykiem na świecie. I nie występuje ona tylko w kawie. Kofeina znajduje się również w herbacie, czekoladzie, w niektórych napojach i lekach.

Jednym z powodów jej popularności jest to, że kofeina może czasowo zwiększyć naszą percepcję a co za tym idzie, pozwala na dłuższą aktywność bez snu.
Ale pamiętajmy, że kofeina jest środkiem pobudzającym i dlatego utrudnia sen a to wcale nie jest korzystne dla organizmu.
Co więcej, pozostaje w organizmie przez stosunkowo długi okres czasu. Zbyt dużo kofeiny może powodować bezsenność, która może objawiać się jako problem z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu a jej nadmiar może powodować częste oddawanie moczu - i wiele wypraw do łazienki w nocy.

Jak na ironię, nie tylko duża ilość kofeiny może powodować problemy, ale również jej odstawienie może dać podobne objawy.
Możemy spodziewać się nudności, przyspieszonego bicia serca, bólu głowy i rozdrażnienie. A to wszystko negatywnie wpływa na jakość naszego snu.

Dreamcatcher (łapacz snów), jeśli nie sypiasz najlepiej

Łapacz snów znany kiedyś jako amulet niektórych plemion Indian z Ameryki Północnej, w dzisiejszych czasach używany jest przez wielu ludzi z Zachodu.
Moda na dreamcatchery zawędrowała również do nas.
Oryginalnie składa się z sieci wplecionej w okrąg wykonany ze sprężystego kawałka drewna, z ozdobną zawieszką i piórami.
Wiesza się go nad łóżkiem, żeby gęsta sieć przepuszczała jedynie dobre sny, a zatrzymywała nocne mary, które giną wraz z pierwszymi promieniami słońca.

Dreamcatcher można zrobić samemu.
Świetnym pomysłem jest tworzenie projektu razem z dziećmi.
Potem taki łapacz snów, można zawiesić nad dziecięcym łóżkiem.
Jeśli maluch się boi zasypiać lub ma koszmary senne, taki amulet na pewno pomoże mu spokojniej spać.

Można tworzyć amulety podobne do oryginału, ale można też wymyślić swój własny dreamcatcher.

Najprostszym pomysłem, jest zrobienie amuletu z papieru.
Można narysować zabawny, śmieszny czy ciekawy sen na jednej stronie a na drugiej krótko opisać jego historię.
Dzieci mogą dyktować, opowiadając o śnie i oczywiście rysować.
Wtedy wszyscy pracują razem.

Możemy również wykonać łapacza snów z innych materiałów; makaronu, masy solnej, skrawków szmatek, itd.

Najważniejsze jest, aby dziecko przekonało się, że to może pomóc mu spać spokojnie.
Celem jest również wspólne spędzanie czasu, na omawianiu snów i przedstawieniu dziecku, jak ważnym jest sen.

Nocni inteligenci

Badania przeprowadzone przez uczonych z Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Nauk Politycznych dowodzą, iż pora snu odzwierciedla poziom ludzkiej inteligencji. Osoby z wyższym IQ mają tendencje do spania w późnych godzinach, a także ich aktywność przypada na noc. Ci z miejszym IQ zwykle chodzą spać zaraz po zmroku.

Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii stwierdzili natomiast, że brak snu u ludzi i zwierząt może prowadzić do otyłości, zaburzeń ciśnienia krwi i skrócenia długości życia. Senność upośledza sprawność umysłową, i tak 37% wszystkich wypadków drogowych spowodowanych jest przez sennych kierowców.

Badania wykazują również, że „nocni łowcy” są mniej stabilni emocjonalnie i bardziej skłonni do depresji, wszelkiego rodzaju uzależnień i zaburzeń związanych z odżywianiem. Ponadto preferencje dotyczące pory snu są w 50% przypadków dziedziczone genetycznie.

Nowe testy materacy Hevea

juniorZ przyjemnością informujemy, że już niedługo ukażą się nowe testy materacy.
Pierwsze będą testowane 2 materace firmy HEVEA; Junior oraz Body Comfort Visco Lateks.
Spróbujemy stawić czoła bardzo stanowczym stwierdzeniom producenta na ich temat.
Jak podaje producent materac HEVEA Junior jest „idealny dla rodziców, którzy chcą dbać o właściwy rozwój dziecka także po okresie łóżeczkowym”.

Chcielibyśmy przetestować ten materac nie tylko pod kątem jakości wykonania i wyglądu, ale również biorąc pod uwagę częste problemy dzieci dotyczące nie do końca wygodnej pozycji a co za tym idzie bólów pleców. Dlatego zamierzamy przetestować ten materac wraz ze stelażem, który stanowi dopełnienie sypialnej wygody.

Jeśli chodzi o materac Materac Body Comfort Visco Lateks to jak podaje producent „znany i ceniony przez klientów i niezależnych expertów materac dostał w 2012 roku nową warstwę pianki VISCO/LATEX – połączenie trwałości i właściwości antyalergicznych lateksu z unikalnymi możliwościami dopasowywania się do ciała użytkownika znanymi z pianek typu VISCO”.

Faktycznie materac Body Comfort Visco Lateks to materac z górnej półki i obecnie „oczko w głowie” producenta, dlatego sprawdzimy jakość i wygodę, ale również spróbujemy wyciągnąć więcej z możliwości tego materaca.
Testowaliśmy materace tej firmy kilka lat temu i chętnie zweryfikujemy teraz, jak po kilku latach obecności na rynku, wygląda jakość produktów firmy HEVEA.

Zapach jaśminu działa cuda

jasminProblemy ze snem trapią miliony osób. Nic dziwnego, że naukowcy ciągle szukają lepszych, bardziej skutecznych sposobów na pomoc w zasypianiu. Niedawno amerykańscy badacze zachwalali zalety wiśni. Owoce te zawierają melatoninę - produkowaną również przez ludzki mózg substancję. Ten hormon reguluje aktywność podczas cyklu dobowego.