Google+ Google

Jesteś sam? Gorzej śpisz

samotnyOd dawna wiadomo, że prawidłowa ilość snu jest niezbędnym elementem zdrowego trybu życia. Z tego powodu niepokoić mogą wyniki badań przedstawione przez badaczy z Uniwersytetu w Chicago, które stwierdzają, że u osób skarżących się na samotność częściej obserwowane są zakłócenia snu pod postacią np. częstszego budzenia się itp.

W badaniu wykorzystano kwestionariusze, w których uczestnicy musieli samodzielnie ocenić swoje więzy społeczne oraz odpowiedzieć na pytania odnośnie ich lęków, depresji, stresu i wreszcie jakości snu, długości jego trwania, czy występowania senności w ciągu dnia. Jednocześnie by obiektywnie ocenić jakość snu, badane osoby wyposażono na tydzień w aktometry, czyli urządzenia badające aktywność ruchową.

Mimo, że żadna z osób uczestniczących w eksperymencie nie była wyizolowana od społeczeństwa, ich postrzeganie samotności było bardzo zróżnicowane. Jednocześnie wyższe wyniki na skali samotności związane były z gorszą jakością snu, nawet po uwzględnieniu innych czynników takich jak wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, ryzyko bezdechu sennego i negatywny nastrój (oceniany z odpowiedzi na pytania dotyczące depresji, lęku i stresu).

„Nieważne, czy jesteś studentem na prestiżowej uczelni, czy starszym człowiekiem mieszkającym gdzieś na wsi, wszyscy do spokojnego snu potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa w naszym środowisku społecznym.” - podsumowuje Dr Lianne Kurina, autorka badań.

Naukowcy wierzą, że dalsze badania pozwolą lepiej zrozumieć to, w jaki sposób więzi społeczne i psychologiczne oddziałują na nasze zdrowie.

Chcesz się podobać?

wyspanaNie od dziś istnieje pogląd, że osiem godzin snu to nie tylko świetny lek, ale i kosmetyk. Naukowcy postanowili sprawdzić, ile prawdy w tych przesądach. Rzecz jasna potwierdzili tezę, a my z czystym sumieniem możemy kolejny raz powtórzyć: wysypiaj się, będziesz piękniejsza!

Atrakcyjność wyspanych i niewyspanych zmierzyli naukowcy z Karolinska Institutet (Sztokholm). W tym celu zwerbowali 23 ochotników. Każdemu zrobili po dwa zdjęcia. Pierwsze - po 8 godzinach snu, drugie, po 31 godzinach czuwania. Żeby nie było wątpliwości, fotki były robione z tej samej odległości, bez makijażu, z takim samym wyrazem twarzy.

Zdjęcia były oceniane przez drugą, specjalnie przeszkoloną grupę uczestników. Stwierdzili oni, że osoby niewyspane wyglądają mniej atrakcyjnie i zdrowo. Uwielbiamy takie nowinki. Każdy pretekst do pospania sobie jest dobry, szczególnie zimową porą...

Ogranicz picie herbaty

herbataPo przeprowadzeniu badań  naukowcy z University of Glasgow stwierdzili, że wypicie siedmiu filiżanek herbaty dziennie zwiększa, aż o 50% możliwość zachorowania na raka prostaty. Według specjalistów można pić trzy filiżanki herbaty.

Badania opublikowane w Journal Nutrition and Cancer wykazują, że picie dużej ilości czarnej herbaty zwiększa ryzyko pojawienia się raka prostaty. Szkoccy naukowcy badali stan zdrowia ponad 6 tys. mężczyzn w wieku między 21 a 75 lat. Obserwacje trwały 37 lat. W tym czasie uczestnicy podawali informacje na temat swoich zwyczajów picia herbaty, kawy, alkoholu, palenia papierosów oraz ogólnego stanu zdrowia.
Prawie jedna czwarta mężczyzn przyznała się do picia herbaty w dużych ilościach. W trakcie badania, rak prostaty rozwinął się u 6,4 proc. z nich. Ci, którzy pili więcej niż siedem filiżanek tradycyjnej herbaty dziennie byli o 50 proc. bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia raka niż ci, którzy pili trzy filiżanki herbaty lub mniej.
Prowadzący badania dr Kashif Shafique z Institute of Health and Wellbeing at the University of Glasgow powiedział, że to pierwsze badania, które wykazały zależność pomiędzy herbatą a ryzykiem powstania raka.
Badania wykazały również zalety herbaty. Okazało się, że mężczyźni, którzy piją dużo herbaty nie są otyli, nie wpadają w alkoholizm i mają idealny poziom cholesterolu.

Niewyspana kobieta to kłopoty

niewyspanaRelacje małżeńskie mogą ucierpieć, jeśli żona nie mogła zasnąć, zarwała noc i następnego dnia jest niewyspana. W związku, w którym kobieta ma problemy ze snem, pojawia się więcej nieporozumień - ostrzegają psychologowie.

W odróżnieniu od kobiet, mężczyźni, którzy mają za sobą nieprzespaną noc, nazajutrz nie są ani bardziej kłótliwi, ani nastawieni antagonistycznie do partnerki, ani też nie obnoszą się ze swoim stanem - twierdzą badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu.

W badaniach wzięło udział 35 par małżeńskich, w większości zdrowych 30-latków. Z pomocą urządzenia mierzącego aktywność organizmu (tzw. actigraph) przez 10 nocy z rzędu mierzono, ile czasu upłynęło od momentu udania się na spoczynek do zaśnięcia, jak również jak długo pary spały.

Następnego dnia partnerzy wpisywali w osobnych dzienniczkach, jak wiele było między nimi pozytywnych interakcji małżeńskich, gdy czuły się dowartościowane i wspierane przez współmałżonka, a ile negatywnych, gdy były krytykowane lub ignorowane.

Analiza wyników wykazała, że im dłużej kobiecie zajmowało zaśnięcie, tym większe prawdopodobieństwo, że następnego dnia zarówno ona jak i jej mąż odnotują chłód i niesnaski we wzajemnych relacjach.

Jednak w przypadku mężczyzn to, czy spali źle, czy dobrze, krótko, czy długo nie miało wpływu na to, jak nazajutrz ich żony oceniały swoje małżeńskie interakcje z nimi.

Kto je fast-foody?

fast foodLudzie niewyspani i zarywający noce mają większy pociąg do niezdrowej żywności i jedzą ją w nadmiarze. Tej skłonności nie zaobserwowano u ludzi, którzy spali wystarczająco długo i byli wypoczęci - wynika z ustaleń nowojorskich naukowców.

W oparciu o skan mózgu stwierdzono, że części mózgu generujące emocje nagrody i zadowolenia uaktywniały się u niewyspanych o wiele wyraźniej niż u wyspanych, gdy pokazano im niezdrową, wysokokaloryczną żywność, zaś części kontrolujące zachowanie były przytłumione. Równocześnie nie reagowali oni na zdrową żywność.

Ustalenia te mogą tłumaczyć związek między brakiem snu, a otyłością.

- Nasze badania sugerują, że niewystarczający sen powoduje, że niezdrowa żywność zyskuje na atrakcyjności i jest najbardziej satysfakcjonująca. To z kolei może prowadzić do jej konsumpcji w nadmiarze - mówi dr Marie-Pierre St-Onge z uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, cytowana przez "Daily Telegraph".

Do podobnych wniosków doszła też Stephanie Greer z kalifornijskiego uniwersytetu stanowego w Berkeley. Według niej niedostatek snu zakłóca aktywność przedniej części mózgu, odgrywającej kluczową rolę w kontroli zachowania i dokonywaniu wyborów.