Google+ Google

Ten sok zapewni Ci błogi sen

wisnieJeżeli masz kłopot z zaśnięciem lub cierpisz na bezsenność, powinieneś regularnie pić sok z wiśni. Badania opublikowane w "Journal of Medicinal Food" potwierdzają korzyści z codziennego picia soku z wiśni.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Pensylwania, Uniwersytetu Rochester i Canandaigua VA Medical Center przeprowadził pilotażowe badania w grupie 15 starszych osób, które przez dwa tygodnie rano i wieczorem piły około 225 gramów soku z wiśni, a przez kolejne dwa tygodnie inny sok owocowy.

Okazało się, że w okresie picia soku z wiśni problem bezsenności został w znacznym stopniu zredukowany, a badani zasypiali średnio o 17 minut wcześniej niż wtedy, gdy pili inny sok.

- Regularne konsumowanie wiśni może pomóc uregulować naturalny cykl aktywności organizmu i podnieść wydajność snu. A ze względu na to, że wiśnie są bardzo bogate także w inneprzeciwutleniacze, takie jak antocyjany, korzyści zdrowotne mnożą się - wyjaśnia Russel Reiter z uniwersytetu w Teksasie.

Kogo obraziliście przez sen?

mowienieCzy zdarzyło się wam, że ktoś wam powiedział, że mówiliście przez sen? Nie ma się co wypierać okazuje się, że może się to zdarzyć każdemu z nas. Mówienie przez sen zaliczane jest do parasomni, czyli grupy zaburzeń snu, które określane są jako niepożądane zachowania.

Mówienie przez sen może wystąpić zarówno w trakcie głębokiego snu jak i fazy REM. Faza REM to tak zwany sen płytki, podczas którego mięśnie szczęki i struny głosowe powinny być nieaktywne, jednak zdarza się że nie zostają wyłączone i osoba śpiąca może mówić. Natomiast jeżeli mówienie występuje w fazie głębokiego snu to za jego występowanie odpowiadają bądźcie zewnętrzne.

Podczas snu niektórym osobom zdarza się mówić pełnymi zdaniami, odpowiadać na pytania, a nawet mówić w języku obcym. Jednak często jest to zwykły bełkot, który trudno zrozumieć. Warto też wziąć pod uwagę, że osoba śpiąca w żaden sposób nie kontroluje tego co mówi i często wypowiedz może nie mieć dla nas żadnego sensu, jednak niewątpliwie jest to odpowiedz na to co się akurat dzieje w marzeniu sennym śpiącego. Po przebudzeniu taka osoba niczego nie pamięta i nie jest świadoma, że coś mówiła w trakcie swojego snu.

Badania wykazały, że mówienie przez sen nie jest groźne, jednak jeżeli zdarza się zbyt często i przeszkadza naszemu partnerowi to sugerujemy udać się do lekarza.

Mężczyzno jedz orzechy włoskie

orzechyOd dawna wiadomo, że orzechy włoskie posiadają bardzo wiele właściwości zdrowotnych. Dostarczają cennego białka, sporych ilości witaminy E i witamin z grupy B, soli mineralnych (magnezu, fosforu, żelaza, potasu) i błonnika. Obniżają również poziom cholesterolu i chronią przed chorobami serca.

Okazuje się, że orzechy idealnie nadają się na małą przekąskę przed snem, gdyż zawierają melatoninę - hormon odpowiadający za regulację snu. Dzięki ich właściwością możemy zapewnić sobie zdrowy oraz spokojny sen.

Kolejną niezwykłą cechę orzechów odkryli Naukowcy z University of California w Los Angeles. Przeprowadzili oni eksperyment na grupie 117 mężczyzn w wieku 21-35 lat. Każdy uczestnik przed i po badaniu musiał oddać krew jak również nasienie do analizy. 59 mężczyznom naukowcy wzbogacali codziennie dietę 75 gramami orzechów włoskich przez 12 tygodni. Po badaniu okazało się, że mężczyźni, którzy regularnie spożywali małe ilości orzechów włoskich, mieli lepsze wyniki badań niż grupa kontrolna. Morfologia spermy uległa poprawie, a także ich ruchliwość i żywotność. Spowodowane jest to wielonasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-6 i omega-3, które znajdują się w orzechach włoskich.

Należy jednak pamiętać, że orzechy są bardzo kaloryczne i nadmierna ich ilość może przyczynić się do nadwagi.

Sen po seksie

sen po sexieGdy mężczyzna zapada z sen po seksie często kobieta czuje się odtrącona, gdyż chciałaby, żeby partner poświęcił jej nieco więcej uwagi. Porozmawiał z nią i ją przytulił jednak najczęściej ów partner ledwo przykłada głowę do poduszki, a już zasypia. 

Najczęściej stosunek jest odbywany wieczorem, lub w nocy gdzie zmęczenie jest największe po całym dniu pracy, a dodatkowo dochodzi jeszcze zmęczenie wynikające ze zbliżenia.

Jednak takie tłumaczenie często nie przemawia do kobiet, więc grupa naukowców z Francji postanowiła zbadać problem.

Otóż z badań wynika, że za sen mężczyzny po seksie odpowiedzialne są hormony wydzielane w czasie orgazmu. Dokładnie chodzi o okscytozynę i wazopresynę związaną ze snem, które wzmagają chęć snu mężczyzn.

Kobiety przeżywają orgazm inaczej, dlatego po szczytowaniu pozostają nadal aktywne i nie mają takiej potrzeby snu jak to jest w przypadku partnerów.

Dlatego drogie Panie prosimy o trochę wyrozumiałości dla mężczyzn. Gdyby jednak nadal to was irytowało zachęcamy do szczerej rozmowy z partnerem.

 

Przeczytaj też:

Komputer wróg snu
Bądź zdrowszy, śpij sam
Śpiochy w oczach
Brak snu zwiastuje Alzheimera?
Pobudzająca moc fioletu
Czy Ty też masz taki problem?
Wykłady z chrapania. Co to da?

 

Komputer wróg snu

komputer wrogBudzicie się niewyspani? Czy zastanawialiście się chociaż przez chwilę co robiliście przed snem? Za problemy ze snem, a także obniżoną jakość snu odpowiedzialny jest komputer. Przedmiot, który jest niemal w każdym domu i często używany nadmiernie szczególnie przed snem.

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Osace dowodzą, że osoby, które używają komputera przed snem śpią zdecydowanie gorzej od osób, których czas snu jest taki sam, ale nie używały komputera, ani laptopa. Osoby te śpią płycej i często budzi ich każdy nowy dźwięk z toczenia, a rano są niewyspani.

Zgodnie z badaniami 54% respondentów, którzy spędzali 3 godz. przed snem przed komputerem stwierdziło, że są niewyspani. Mniejsza grupa bo już tylko 29% zadeklarowała niewyspanie, w momencie gdy bezpośrednio 1,5 godz. przed pójściem spać siedziała przy komputerze.

Jak widać to urządzenia elektryczne wpływają na jakość naszego snu. Jeżeli przed snem zrezygnujemy ze spędzania czasu przed komputerem czy laptopie to sen zdecydowanie się polepszy. Unikniemy problemów najpierw z zaśnięciem, a później z porannym niewyspaniem.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodziesz, która spędza długie godziny przed komputerem.

Zachęcamy do wyciszenia się przed pójściem spać i zrezygnowanie z wyżej wymienionych przyzwyczajeń, na rzecz książki czy relaksującej kąpieli.

Przeczytaj też: 

Sen po seksie
Bądź zdrowszy, śpij sam
Śpiochy w oczach
Brak snu zwiastuje Alzheimera?
Pobudzająca moc fioletu
Czy Ty też masz taki problem?
Wykłady z chrapania. Co to da?