lunatyczka

Jak leczyć lunatykowanie

Lunatykowanie

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia lunatykowania jest kontakt ze specjalistą, ale co możemy zrobić by samemu poradzić sobie z lunatykowaniem?

Wiadomo nie od dzisiaj, że mimo wielu żartów z tej przypadłości, problem jest poważny i może znacząco wpływać na samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia.
Można jednak pomóc lunatykującemu.

Należy przede wszystkim ograniczać ilość emocji występujących w ciągu dnia. To co wpływa na nasz sen często dzieje się jeszcze przed jego zaistnieniem.
Należy wyeliminować wszystkie negatywne emocje, a szczególnie te występujące tuż przed snem.

Wieczorem można wziąć ciepłą kąpiel z dodatkiem uspokajających olejków czy poczytać ciekawą książkę, tak aby się maksymalnie zrelaksować. Ostatni lekkostrawny posiłek należy zjeść na 2-3 godziny przed pójściem do łóżka. Można też medytować lub obejrzeć spokojny film w telewizji.

Eliminując możliwie wszystko co wpływa na negatywne emocje, należy też ustalić rutynową godziną czy nawet cały rytuał spania. Zakłócenia typu głośne odgłosy z ulicy, muzyka a nawet zegar hałasy dochodzące z sąsiedniego mieszkania chociaż trudniejsze do wyeliminowania mogą znacząco wpływać na uzyskanie spokojnego snu i warto zrobić wszystko, aby się ich pozbyć.

Trzeba zadbać również o samo miejsce do spania. Sypialnia powinna być dobrze przewietrzona, posiadać odpowiednią temperaturę oraz świeżą i wywietrzoną pościel.
Pamiętając także, że lunatykowanie może być czasem niebezpieczne należy usunąć wszelkie ostre przedmioty oraz meble czy rzeczy, o które można się potknąć czy uderzyć.
Drzwi i okna powinny być zamknięte.

Jeśli jednak te wszystkie sposoby nie pomogą jedynym wyjściem jest kontakt ze specjalistą. Czasami powody lunatykowania są proste nie tylko w diagnozowaniu, ale także w zapobieganiu, czasem może pomóc wypisana recepta na leki na bezsenność, czasem po prostu zmiana nawyków związanych ze snem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *