dziecko, miś, pełnia

Jak poznać, że dziecko lunatykuje?

Problemy ze snem

Lunatykowanie to często bardzo poważny problem, zaburzający prawidłowy rozwój dziecka. Popularne opinie mówią, o tym że lunatykowanie polega na nocnym chodzeniu, ale czy tylko? Nie, somnambulizm czyli lunatykowanie określa więcej czynników. W jaki sposób poznać, że dziecko lunatykuje? Najbardziej znanym symptomem jest oczywiście wstawanie z łóżka w nocy i nocne wędrówki w nieokreślonym celu.

Często dziecko potyka się o meble pomimo otwartych oczu, nie widząc tak naprawdę przestrzeni wokół siebie. Często dziecko biegnie w stronę sypialni rodziców lub w stronę zapalonej lampki. Równie częste są wykonywane przez sen różne czynności przez dziecko. I tak, często próbuje coś powiedzieć, prowadząc nawet logiczną rozmowę z rodzicami, jednak nie pamiętając tego faktu w dniu następnym.

Dzieci bawią się też pościelą, próbując się do niej przytulić. Takie zachowanie występuję najczęściej wśród młodszych dzieci. Starszym dzieciom zdarza się głównie wstawanie z łóżka, bawienie się swoimi zabawkami czy czytanie książek.

Zazwyczaj wykonywanie takich czynności trwa krótko, a dziecko wraca do swojego łóżka jak gdyby nigdy nic, jednak czasem dziecko zasypia w przypadkowych miejscach w domu.

Często lunatykowanie przechodzi samo, wraz z okresem dorastania, ale nigdy nie powinno być lekceważone i najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *