dziecko, płacz, łzy

Jak przetrwać bolesne ząbkowanie dziecka?

Problemy ze snem

Każdy „świeżo upieczony” rodzic liczy się z tym, że nie zawsze będzie mógł wypocząć podczas nocy. Na początku jest to kwestia głodu gdyż nowo narodzony maluch domaga się jedzenia kilka razy w ciągu nocy. Z czasem dziecko zaczyna przesypiać całą noc, aż rozpoczyna się okres ząbkowania.

Oczywiście nie wszystkie dzieci i ich rodzice cierpią z tego powodu, zdarza się, że ząbek pojawia się bezobjawowo, jednak lepiej być przygotowanym na najgorsze. Często temu bolesnemu okresowi towarzyszy gorączka dlatego warto mieć w domu leki przeciwbólowe dla najmłodszych, mogą być w postaci czopka lub syropu. Gdy temperatura jest wysoka możemy dodatkowo schłodzić czoło, nadgarstki lub stópki chłodnym okładem (nie zimnym).Nie ubierajmy też malucha zbyt grubo tak by się nie spocił a jednocześnie mógł oddawać ciepło całym ciałem. W aptece możemy również kupić żele uśmierzające ból, które wcieramy w dziąsełka.

Ból i wysoka temperatura mogą również spowodować biegunkę dlatego pamiętajmy by podawać dziecku odpowiednią ilość ciepłej wody by nasz maluch się nie odwodnił.

Czas bolesnego ząbkowania najpewniej będzie się również wiązał z kłopotami z zaśnięciem, a nawet ze snem. Nie wahajmy się wziąć dziecko do swojego łóżka, inaczej czeka nas noc spędzona na fotelu koło łóżeczka. Oczywiście nie jest to zbyt wychowawcze, ale jest to szczególna sytuacja i jednocześnie umożliwi nam choć krótkie drzemki.

Po takiej ciężkiej nocy dziecko najprawdopodobniej będzie zmęczone więc skorzystajmy z okazji na drzemkę kiedy i ono będzie spało.

Pamiętajmy, że jeśli wysoka temperatura będzie utrzymywała się również w dzień warto poprosić o wizytę lekarza lub skontaktować się z nim telefonicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *