dziecko, materac, uśmiech

Jaki materac dla dziecka

Pokój dziecka

Rodzice często stają przed dylematem – jaki materac dla naszego dziecka będzie najlepszy? Sklepy oferują nam kilka rodzajów materacy, zastanówmy się dobrze zanim dokonamy zakupu, ponieważ od tego na jakim materacu będzie spało nasze dziecko, zależy kondycja jego kręgosłupa w przyszłości.

Wybór odpowiedniego materaca jest więc bardzo ważny.Często zdarza się, że rodzice wybierają pierwszy lepszy materac albo, że dziecko dziedziczy materac wraz z łóżeczkiem po starszym rodzeństwie.

Starajmy się tego unikać, ponieważ materac taki może być zdeformowany, może posiadać wgniecenia i wklęśnięcia, które mogą być przyczyną wad postawy dziecka. Materac taki może być też po prostu niewygodny.

MATERAC POWINIEN ZAPEWNIĆ DZIECKU ZDROWY SEN I PRAWIDŁOWY ROZWÓJ.

Pamiętajmy, że przez pierwsze miesiące malec spędza w łóżeczku nawet 20 godzin w ciągu doby, dlatego tak ważne jest zapewnienie kręgosłupowi dziecka równomiernego podparcia na całej długości. Materacyk dla dziecka nie może być ani za miękki, ani za twardy. Kiedyś powszechna była opinia, że materac dla dziecka powinien być twardy. Twardy materac nie pozwala dziecku wybrać wygodnej, zdrowej pozycji spania, uciskając kręgosłup. Dlatego materac dla dziecka powinien być elastyczny i dopasowywać się do kształtu ciała malucha i pozycji, jaką przybiera podczas snu.

Dla dziecka wystarczy prosty model materaca. Nie musimy wydawać pieniędzy na materac z podziałem na strefy twardości. Zwróćmy natomiast uwagę na materiały z jakich wykonany jest materac i pokrowiec. Coraz więcej dzieci ma problemy z alergią, dlatego ważne jest pochodzenie składników, z jakich skonstruowany został materac. Sprawdźmy, czy materac wykonany jest z bezpiecznych materiałów, czy posiada atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH), który świadczy o bezpieczeństwie (atest Eko-tex poświadcza dokładnie to samo co atest PZH), bądź pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Dobrze jeśli na metce materaca (pokrowca) znajdują się informacje dotyczące wykorzystanych surowców, wymiarów wyrobu, przeznaczenia, przepis prania pokrowca i przede wszystkim dane producenta odpowiadającego za materac.

W sklepach znajdziemy następujące rodzaje materacy dla dzieci:

– z pianki poliuretanowej,
– z pianki termoelastycznej,
– kokosowy,
– lateksowy,
– z łuską gryczaną,
– bonellowy,
– kokosowo-piankowy,
– kokosowo-bonellowy.

My polecamy materace z pianki poliuretanowej, pianki termoelastycznej oraz materace lateksowe.

Pianka poliuretanowa – materiał elastyczny, który dopasowuje się do kształtu ciała, zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa dziecka. Materace z pianki cechuje dobra wentylacja i swobodny dostęp powietrza. Pianki gorszej jakości mogą być podatne na odkształcenia, więc po pewnym czasie może wystąpić konieczność wymiany materaca. Cena takich materacy nie jest wysoka i kształtuje się w granicach 100 zł. Jest to dobra alternatywa dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na większy wydatek.

Pianka termoelastyczna – materac z takiej pianki reaguje na ciepło zwiększając swoją elastyczność pod wpływem wyższej temperatury. Ciepło ciała ludzkiego powoduje, że materac dopasowuje się do każdej pozycji leżącego dziecka, przez co pozwala na optymalne ustawienie kręgosłupa.

Lateks – materace takie dopasowują się do kształtów ciała dziecka i pozycji, jakie przybiera podczas snu. Zapewniają bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa i jego równe ustawienie. Lateks jest naturalnie antybakteryjny, we wnętrzu materacy lateksowych nie rozwijają się bakterie i grzyby, które mogą zagrażać zdrowiu dziecka, zwiększając ryzyko powstawania alergii czy rozwoju astmy. Materace lateksowe są przewiewne i nie zatrzymują wilgoci. Dziecko, które śpi na materacu lateksowym nie poci się, nie ma potówek i może uniknąć alergii.

Gdy już wybierzemy odpowiedni materac dla naszego dziecka, zwróćmy uwagę na to, aby często go obracać i przekładać na drugą stronę. Unikniemy w ten sposób utrwalenia się wgnieceń, które mogłyby fatalnie wpłynąć na zdrowie naszego dziecka. W przypadku, gdy zauważymy trwałe wgłębienia, powinniśmy niezwłocznie kupić dziecku nowy materac, ponieważ kształtujący się kręgosłup jest bardzo delikatny i podatny na skrzywienia.

Pamiętajmy, że materac dla dziecka powinien być komfortowy, higieniczny i bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *