materac, jakość

Jakie znaczenie ma twardość materaca

Materace

Materac za miękki
Ciało śpiącego zapadnie się w materacu, a kręgosłup ułoży się w rozciągniętą literę C. Miednica znajdzie się o wiele niżej niż barki, co spowoduje złe krążenie, ból pleców i niewyspanie. Każdorazowa zmiana pozycji na takim materacu wymaga dodatkowej energii i wysiłku dla organizmu, a mięśnie zamiast odpoczywać, będą wciąż pracować aby zrekompensować złe ułożenie kręgosłupa.


Materac za twardy

Materac będzie przeszkadzał w swobodnym przepływie krwi do kończyn, co zmusza osobę śpiącą do częstej zmiany pozycji. Przez to sen nie jest głęboki a ciało nie odpoczywa. Mięśnie, podczas gdy powinny odpoczywać, są zmuszone do „pracy” aby utrzymać ciało w prostej pozycji. Skutkuje to uczuciem zmęczenia po przespanej nocy, opuchnięciami oraz bólem mięśni szyi i karku.

Materac odpowiedni
Jest to materac ani nie za twardy, ani nie za miękki. Właściwa twardość materaca zapewnia anatomiczną pozycję snu (linia podwójnego S kiedy osoba śpi na wznak lub na brzuchu) i linię prostą dla śpiących na boku.

Dlatego też materac powinien charakteryzować się elastycznością punktową, by mógł dopasowywać się odpowiednio do naszego ciała. Najlepszą taką zdolność posiadają obecne na rynku materace z pianki wysoko elastyczne i lateksowe.

Co zrobić jak materac jest za twardy lub za miękki?

Niestety jeśli materac jest za miękki nie wiele można zdziałać i zalecana jest zmiana materaca. Jedyną możliwością poprawy komfortu snu, jest swoiste „zmiękczenie” materaca jeśli jest on za twardy. W sprzedaży dostępne są specjalne maty lub materace nawierzchniowe. Wybór jest także ogromny. Większość dostępnych na rynku materacy i mat nawierzchniowych jest wykonanych z pianki poliuretanowej, lecz dostępne są także te z pianki termoelastycznej, przystosowującej się do ciała pod wpływem ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *