leżący mężczyzna, zaduma

Kogo obraziliście przez sen?

Aktualności

Czy zdarzyło się wam, że ktoś wam powiedział, że mówiliście przez sen? Nie ma się co wypierać. Okazuje się, że może się to zdarzyć każdemu z nas. Mówienie przez sen zaliczane jest do parasomni, czyli grupy zaburzeń snu, które określane są jako niepożądane zachowania.

Mówienie przez sen może wystąpić zarówno w trakcie głębokiego snu jak i fazy REM. Faza REM to tak zwany sen płytki, podczas którego mięśnie szczęki i struny głosowe powinny być nieaktywne, jednak zdarza się, że nie zostają wyłączone i osoba śpiąca może mówić. Natomiast, jeżeli mówienie występuje w fazie głębokiego snu, to za jego występowanie odpowiadają bodźce zewnętrzne.

Podczas snu niektórym osobom zdarza się mówić pełnymi zdaniami, odpowiadać na pytania, a nawet mówić w języku obcym. Jednak często jest to zwykły bełkot, który trudno zrozumieć. Warto też wziąć pod uwagę, że osoba śpiąca w żaden sposób nie kontroluje tego, co mówi i często wypowiedź może nie mieć dla nas żadnego sensu, jednak niewątpliwie jest to odpowiedź na to, co się akurat dzieje w marzeniu sennym śpiącego. Po przebudzeniu taka osoba niczego nie pamięta i nie jest świadoma, że coś mówiła w trakcie swojego snu.

Badania wykazały, że mówienie przez sen nie jest groźne, jednak jeżeli zdarza się zbyt często i przeszkadza naszemu partnerowi, to sugerujemy udać się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *