klaun, dziecko, koszmar

Koszmary senne u dzieci

Koszmary senne

Większość dzieci w okresie nawet wczesnego rozwoju miewa problemy z koszmarami sennymi. Są one dużym problemem również dla rodziców, którzy denerwują się złym samopoczuciem i brakiem spokojnego snu wśród swoich pociech.
Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
Większość specjalistów wskazuje na atmosferę domową, urazy psychiczne lub przeżywanie sytuacji występujących w ciągu dnia.

Równie częste jest poczucie niebezpieczeństwa, które może się pojawiać nawet u 6-miesięcznego dziecka i występować jeszcze przez długi czas. Wiąże się ono zazwyczaj z brakiem obecności bliskiej osoby, poczuciem opuszczenia i niepokojem z tym związanym.
Wraz z wiekiem taki rodzaj lęku mija a koszmary razem z nim.

Trudniejszym problemem są koszmary senne związane z atmosferą panującą w domu czy urazami psychicznymi, często nabytymi w dzieciństwie.
W takich przypadkach pomóc może specjalista. Często wystarcza już kilka wizyt, w trakcie których zdiagnozowany problem otrzymuje określoną terapię.

Z koszmarami sennymi wiążą się też napady lękowe, które przejawiają się nie tylko krzykiem i wzrastającym przerażeniem, ale również nerwową reakcją na dotyk czy przytulanie. Dziecko pozostaje wtedy w półśnie i trudno je dobudzić.

Należy zawsze zwracać uwagę na problemy związane ze snem dziecka i jeśli takie problemy utrzymują się dłużej należy zwrócić się do specjalisty, bo sen to wartość nie do przecenienia, wiążąca się bezpośrednio z samopoczuciem fizycznym i psychicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *