krzyk, koszmar, mężczyzna

Koszmary senne

Koszmary senne

Koszmary senne to w dzisiejszych czasach problem występujący dość często. Szybkość dnia codziennego czy problemy finansowe w dobie pędzącego kryzysu wpływają bezpośrednio na jakość naszego snu oraz wywoływane tym koszmary senne.

Koszmar senny jest mroczną stroną snów. Zamiast miłych dla umysłu scen i przyjemnych dla duszy obrazów, doświadczamy uczucia lęku, bólu i bezradności.
Co gorsze, koszmary potrafią nas rozdrażnić, przestraszyć czy wpłynąć nawet na nasz cały dzień. Często budzimy się przerażeni, z krzykiem czując, że sami nie poradzimy sobie w nocy.

Koszmary senne są często związane z przeżyciami poprzedniego dnia, stresem, ważnymi wydarzeniami. Wpływ codziennego życia nie został całkowicie rozpoznany, ale często i prawidłowo jest on łączony z reakcjami w czasie snu. Koszmary senne są projekcją tych przeżyć, dość często wiążą się z depresjami czy apatią, ale przede wszystkim bezradnością.

Koszmary nawiedzają też ludzi będących w trakcie zmian typu; zmiana pracy, ważne egzaminy lub problemy uczuciowe. Koszmary senne są reakcją na sytuacje z jakimi ludzie spotykają się codziennie; strach, zagrożenie, różnego rodzaju lęki.
Sytuacje takie są typowe dla wszystkich etapów rozwoju człowieka, koszmary senne miewają dzieci, młodzież, dorośli i ludzie starsi.

Najczęstsze koszmary senne to nieuzasadniony lęk przed czymś niewidzialnym i nieokreślonym, spadanie bez końca, wypadające garściami włosy lub zęby czy uczucie straty kogoś lub czegoś czy nagość wiążąca się z ośmieszeniem.
Każdy koszmar senny jest znakiem, naszego emocjonalnego nastawienia, problemów życiowych, stanu zdrowia i psychiki.

Kiedy mijają problemy, zazwyczaj ustają też koszmary, zaczynamy funkcjonować normalnie i zapominamy o kłopotach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *