leżąca kobieta w ciąży

Musi Pani leżeć – ciąża zagrożona

Przed snem

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży to jej szczęście zazwyczaj nie zna granic. Jednak wszystko się zmienia kiedy usłyszy od lekarza, że ciąża nie przebiega prawidłowo i jest zagrożona.

 

Uśmiech znika z twarzy i niejedna kobieta wpada w depresję i się całkowicie załamuje. Nie jest to nic dziwnego, bo przecież nie takiej informacji oczekujemy. Problem dotyczy niemal co piątej kobiety w ciąży, która słyszy od lekarza, że ze względu na zagrożenie swojej ciąży musi leżeć aż do rozwiązania. Jak przetrwać te kilka miesięcy w łóżku? Oto kilka naszych rad:

 

Bądź optymistką – najważniejsze jest nastawienie i dobre samopoczucie. Oczywiście leżąc przez dłuższy czas w łóżku mogą zacząć nachodzić ciebie czarne myśli, ale trzeba to przezwyciężyć. W przypadku ciąż zagrożonych medycyna ma coraz większe możliwości pomocy i najczęściej kończą się one urodzeniem zdrowego dziecka. Zatem głowa do góry i myśl pozytywnie!

 

Bądź w kontakcie z innymi – jeśli masz możliwość to korzystaj z laptopa i kontaktuj się z innymi kobietami w podobnej sytuacji. Nie zamykaj się na odwiedziny rodziny, przyjaciół, znajomych. Nikomu nie będzie przeszkadzało, że twój dom nie lśni albo, że ty masz kiepską fryzurę. Warto się wygadać przed kimś bliskim i życzliwym.

 

Myśl o swoim dziecku – bardzo ważne byś się nie załamywała i pamiętała dlaczego leżysz w łóżku. Wyobrażaj sobie jak maleństwo będzie wyglądało, do kogo będzie podobne, jakie będą wasze pierwsze chwile. Pamiętaj, że każdy kolejny dzień spędzony przez ciebie w łóżku to jeszcze jeden dzień jego rozwoju. Masz teraz czas na przeglądanie księgi imion lub na planowanie jak będzie wyglądał pokoik dziecięcy

 

Miej wszystko pod ręką – ponieważ w łóżku spędzasz teraz całą dobę musi ci być wygodnie. Oprócz wygodnego materaca przydadzą ci się również dodatkowe poduszki – pod plecy, brzuch czy pośladki. Warto również umieścić koło łóżka stolik lub szafkę, na której będziesz mogła odłożyć książkę, lekarstwa, wodę, czy inne niezbędne ci rzeczy. Jeśli zostajesz sama przez cały dzień musisz mieć przygotowany zapas jedzenia i picia.

 

Wykorzystaj czas – masz teraz dużo wolnego czasu, możesz nadrobić zaległości w lekturze lub w filmach. Spędzaj czas w sposób jaki sprawia ci przyjemność: rozwiązuj krzyżówki, pisz listy, rób na drutach lub słuchaj ulubionej muzyki.

 

Dbaj o swoją formę – nawet leżąc w łóżku można ćwiczyć! Pamiętaj, że długotrwałe leżenie może być przyczyną bólu pleców i karku, zesztywnienia mięśni, drętwienia i mrowienia kończyn i silnych zaparć. Wystarczy, że będziesz kręcić stopami, poruszać palcami rąk i nóg, napinać i rozluźniać łydki a już będziesz mieć lepsze krążenie. Jeśli leżysz długo ważne są masaże pleców, barków i nóg, najlepiej wykonywane przez profesjonalnego masażystę. Przy długim leżeniu mogą pojawić się silne zaparcia, by ich uniknąć jedz produkty z błonnikiem: suszone morele i śliwki, otręby, surowe jabłka. Unikaj potraw tłustych i ciężkostrawnych oraz czekolady.

 

Ważne jest również by pomieszczenie, w którym leżysz było jak najczęściej wietrzone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *