niebo, gwiazdy, kolory

Niebo, jak poznawać gwiazdy

Przed snem

Każdego wieczora spoglądamy w niebo, widzimy zachodzące Słońce i pojawiający się Księżyc wraz z gwiazdami. W ciągu dnia, patrzymy w niebo, aby wyczytać jaka jest pogoda, czy chmury deszczowe się zbliżają czy Słońca nie zasłaniają chmury.

Dzień dla człowieka jest normalnością, bo wtedy jest najaktywniejszy, co wynika z jego natury.
Noc jest bardziej tajemnicza, wyzwala w ludziach niepokój. Chociaż wiemy, że należymy do tego świata i jesteśmy jego cząstką, dzień przyjmujemy łatwiej niż noc.

Wzrok ludzi przyzwyczajony jest faktycznie do światła dziennego i lepiej sobie radzi w ciągu dnia niż po zmroku. Człowiek w przeciwieństwie do niektórych zwierząt polował w ciągu dnia i nie wykształcił swoich zmysłów do używania w nocy.

Być może dlatego nasz wzrok w nocy błądzi po niebie.
Zastanawiamy się dlaczego jest dzień i noc. Ale bardziej nas zastanawia noc.
Patrzymy w gwiazdy i widzimy coś, czego zrozumieć w żaden sposób nie jesteśmy w stanie.
Dlatego powstała astronomia, nauka mówiąca o gwiazdach, ale też o naszym miejscu we wszechświecie. Dlatego astronomowie od niepamiętnych czasów spoglądają w niebo.

Niebo oglądać może każdy i to bez jakichkolwiek środków pomocniczych, jedynie za pomocą naszego wzroku dostrzec możemy wiele ciekawych rzeczy.

Jednak, żeby zrozumieć jak funkcjonują gwiazdy, czym są planety i aby dojrzeć inne interesujące zjawiska astronomiczne, musimy najpierw zapoznać się z niebem, nad naszymi głowami.

Rzeczą podstawową do prowadzenia obserwacji jest znajomość położenia najważniejszych gwiazd.

Zanim jednak będziemy umieli je wyznaczać, powinniśmy umieć rozpoznawać na niebie podstawowe kierunki: północ – południe i wschód – zachód.
Pomoże nam w tym Gwiazda Polarna, którą trzeba, oczywiście znaleźć.
Żeby jednak znaleźć Gwiazdę Polarną musimy najpierw zidentyfikować najpierw tzw. Wielki Wóz – jeden z najlepiej rozpoznawalnych gwiazdozbiorów na naszym niebie.
Tworzy go 7 gwiazd, ułożonych w charakterystyczny kształt wozu z dyszlem
Jak już go zidentyfikujemy, to do Gwiazdy Polarnej poprowadzi nas linia biegnąca od dwóch gwiazd trapezu znajdującego się po przeciwnej stronie od dyszla Wielkiego Wozu. Należy przedłużyć ją ok. 5-krotnie i wtedy na końcu dyszla Małego Wozu zobaczymy Gwiazdę Polarną.

Kiedy stoimy przodem do Gwiazdy Polarnej jesteśmy zwróceni w kierunku północnym.
Stając plecami do Gwiazdy Polarnej, nasza lewa ręka wyznacza wschód, prawa zachód, a przodem stoimy w kierunku południowym.
Znając już sposób jaki pozwoli nam wyznaczyć kierunki świata, możemy próbować już określać położenie gwiazd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *