dziecko, strach, ręce

Niespokojny sen dziecka

Problemy ze snem

Często bywa tak iż nasz milusiński budzi się w środku nocy, zrywa się, siada na łóżeczku cały spocony, przerażony z przeraźliwym płaczem i krzykiem. Fakt ten nie powinien niepokoić nas rodziców, gdyż u małych dzieci jest zjawiskiem normalnym, przechodzącym z wiekiem, a wynika on zazwyczaj z intensywnymi przeżyciami w ciągu dnia. Starajmy się więc nie wybudzać malucha, utulmy ponownie do snu, a zaśnie ponownie bardzo szybko i znowu będzie spał spokojnie. A gdy rano się przebudzi nie będzie już pamiętał o tym co nocą go niepokoiło. Takie nocne lęki zazwyczaj opuszczają dzieci w wieku od 5 do 7 lat i wtedy już na ogół bez budzenia potrafią przespać spokojnie całą noc.

Największym zmartwieniem rodziców jest kilkakrotne wybudzanie się dziecka na ogół zaczyna się po pierwszych 3 – 4 godzinach snu. Maluch budzi się z krzykiem, jest wystraszony i boi się ponownie zasnąć. Spotyka to już dzieci od 1 ½ roku, są to tzw. koszmary senne, które zazwyczaj oznaczają coraz większą aktywność umysłu malucha w miarę jego dorastania. Czas wybudzania przesuwa się w stronę rana w miarę dorastania malucha.

Koszmary senne na ogół zaczynają się wtedy , gdy nasz malec już zaczyna mówić, rzadko wcześniej, zaczyna wtedy śnić, nie zapamiętuje jednak jeszcze swego snu, dlatego nie starajmy się jego zupełnie wybudzać i wypytywać o treść snu, nie wprowadzajmy go w dodatkowy stres, a raczej starajmy się wyciszyć, utulając do dalszego snu.

Natomiast gdy dziecko samo potrafi już nam opowiedzieć o tym co mu się śniło i ten koszmarny sen powtarza mu się dość często, koniecznie zwróćmy się o pomoc do lekarza specjalisty.

Z badań naukowców wynika, że około 60 – 80% badanych dzieci w ciągu nocnego wypoczynku miewa koszmary senne, które mijają w miarę dorastania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *