poduszka ortopedyczna

Poduszka ortopedyczna – jaka i dla kogo?

Poduszki

Problemy ze snem, trudności w zasypianiu w każdej pozycji, ucisk na szyję, budzenie się z bólem pleców lub szyi, sztywność ramion lub całego ciała i wieczne niewyspanie to wszystko może skłaniać do zastanowienia się nie tylko nad rodzajem materaca, na którym śpimy, ale także nad zmianą poduszki.

W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę i zakup nowej specjalnie dobranej poduszki – poduszki ortopedycznej.
Należy podkreślić, że z poduszek ortopedycznych warto korzystać w każdym wieku. Jeśli wcześniej zaczniemy sypiać na dobrze dopasowanej poduszce, zminimalizujemy problemy związane z bólami kręgosłupa na starość.
Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna zapewnia komfort snu, ale także pomaga w profilaktyce kręgosłupa a szczególnie odcinka szyjnego.

Poduszka ortopedyczna podpiera szyję w taki sposób, aby odciążyć kręgi odcinka szyjnego oraz rozluźnić mięśnie wokół karku.
Jednak takie podparcie możliwe jest tylko w momencie, gdy poduszka dobrana jest właściwie do osobistej charakterystyki każdej z używających ją osób.
W innym przypadku, źle dobrana poduszka ortopedyczna może być powodem niewłaściwego ułożenia kręgów, a co za tym idzie problemów ze snem.

W takim razie jak ją dobrze dobrać?
Zawsze przed wyborem produktu tego typu należy zasięgnąć porady odpowiedniego lekarza specjalisty, który w zależności od schorzenia lub rodzaju problemów ze snem zasugeruje jaki produkt będzie najbardziej odpowiedni.
Należy też pamiętać, że na polskim rynku jest wiele lepszej lub gorszej jakości tego typu wyrobów.
Wielu producentów oferuje poduszki ortopedyczne, o różnej jakości i zdatności do użytkowania oraz o różnych wymiarach i charakterystyce ogólnej.

Dobór poduszki zależy przede wszystkim od cech osobowych ciała oraz od tego w jakiej pozycji najczęściej się sypia.

Jeśli ktoś śpi na plecach powinien wybrać poduszkę niższą, niż gdy sypiałby na boku. Wszyscy o węższych ramionach wymagają poduszek niższych niż osoby o szerszych ramionach.
Jeśli śpicie na plecach lepiej sprawdzą się poduszki z wycięciem na środku. Natomiast osobom śpiącym na brzuchu polecamy zdecydowanie najniższe lub płaskie poduszki. Pozycja snu na brzuchu jest niestety najmniej korzystna dla kręgosłupa, co może mieć wpływ na niezbyt wygodny sen na poduszkach profilowanych.

Oprócz wysokości poduszki niezwykle istotna jest jej jakość. Jakość i rodzaj użytych do produkcji poduszki materiałów ma bezpośredni wpływ na jakość snu. Poduszki ortopedyczne wykonywane są z różnych materiałów, najczęściej z pianek wysoko-elastycznych, z lateksu oraz z pianek poliuretanowych.

W chwili obecnej jakość poduszek jest tak różna, że głównym kryterium a właściwie kryterium logicznym dla osób nie będących specjalistami, jest cena. Jak większość produktów, tanie poduszki nie zawsze wykazują się dostateczną jakością wykonania i wygodą. Często zamiast niwelować problemy ze snem, powodują ich spotęgowanie.
Oczywiście cena nie jest jedynym wyznacznikiem jakości i zdarzają się produkty tańsze, a podobnej do droższych czy nawet lepszej jakości.

W miarę możliwości będziemy testować takie poduszki a wyniki zamieszczać na naszym portalu.

Zakup komfortowej, ortopedycznej poduszki prawie zawsze związany jest ze sporym wydatkiem, ale pamiętając o tym, że sen stanowi 1/3 naszego życia, warto zainwestować w swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *