pokój dziecka, czystość

Pokój małego alergika

Alergia

Pamiętajmy o tym iż, żeby zapewnić naszemu małemu alergikowi spokojny sen, musimy zadbać o właściwe urządzenie jego pokoju. Aby to zrobić powinniśmy poważnie zastanowić się i wybrać optymalne rozwiązanie tak, aby zmniejszyć wpływ alergenów lub nawet zupełnie je weliminować. Jednak nie chowajmy naszego dziecka w sterylnych warunkach, gdyż musi ono żyć jak inni jego rówieśnicy. Kupując łóżko dla naszej pociechy, wybierzmy odpowiedni do niego materac. Nie kupujmy takiego, w którym może zbierać się kurz i roztocza, a więc eliminujmy wszystkie materace wypełnione konopiami, wełną, trawą morską, różnego rodzaju włóknami palmowymi czy lnem.

Kupmy materac z gąbki obszyty pokrowcem łatwym do częstego czyszczenia i odkurzania. Wybierzmy podobne poduszki i kołdry z włókien sztucznych.

W pokoju alergika nie rozstawiajmy grzejników wentylacyjnych, które podczas swojej pracy rozpylają kurz. Zamontujmy kaloryfery lub panele grzejne, które często i łatwo odkurzyć wilgotną ściereczką. Nie kładźmy dywanów lub wykładzin trudnych do czyszczenia, najlepszy jest polakierowany parkiet, tak samo wszelkie meble w jego pokoju.

Okna w pokoju naszego malucha powinny mieć żaluzje, a ewentualne firanki powinny być wykonane z tworzywa sztucznego łatwego do utrzymania w czystości. Zawieszone od wewnątrz żaluzje czyścimy z kurzu mokrą ściereczką tak często, jak to możliwe.

Jeśli w pokoju dziecka znajdują się na ścianach tapety, pilnujmy by nie były podarte, a ich brzegi nie odstawały magazynując kurz. Często wycierajmy framugi drzwi i okien, bo na nich najczęściej osiada kurz.

Często sprzątajmy pokój naszego małego alergika, najlepiej odkurzaczem posiadającym odpowiedni filtr, do wycierania kurzy używajmy wilgotnych ściereczek. Nie zapominajmy o częstym wietrzeniu pomieszczenia, zostawmy uchylone okno nawet na cały dzień, oczywiście z wyjątkiem pór pylenia drzew, kwiatów i traw. Na szczęście w tych okresach w czasie telewizyjnej prognozy pogody podawane są komunikaty dotyczące stężenia i rodzaju uczulających pyłków.

Odpowiednio przygotowany pokoik zapewni naszemu milusińskiemu dużo więcej, niż tylko spokojny i słodki sen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *