kobieta, śmiech, poduszka

Poznaj sekret młodości

Aktualności

Amerykańscy naukowcy odkryli sekret młodości … Badanie pokazuje, że dobry sen może spowolnić efekty starzenia się skóry.
Naukowcy z University Hospitals Case Medical Center w Cleveland odkryli, że u kobiet, które mają problemy ze snem, odnotowano zintensyfikowane oznaki starzenia się skóry i dłuższy powrót skóry do „dobrej formy” po jakiejś chorobie lub np. oparzeniu słonecznym.

Podczas gdy powszechnie wiadomo, że przewlekły brak snu jest związany z takimi dolegliwościami jak: otyłość, cukrzyca, nowotwory i niedobory immunologiczne, jego wpływ na funkcje skóry pozostają szeroko nieznane, mówią autorzy badań.

W badaniach wzięło udział 60 kobiet w wieku 30-49 lat, z których połowa cierpiała na zaburzenia snu. Uczestniczki zaklasyfikowano do różnych grup na podstawie średniego czasu trwania snu i Pittsburgh Sleep Quality Index, kwestionariusza oceny jakości nocnego wypoczynku.

Pod koniec badania okazało się, że u kobiet, które nie sypiają dobrze, rozwinęło się więcej oznak starzenia się skóry takich jak: zmarszczki, nierówna pigmentacja, zmniejszona elastyczność.

Co więcej, naukowcy odkryli, że kobiety wysypiające się mogły liczyć na szybszy powrót skóry do zdrowia np. po oparzeniu słonecznym. Ponadto, okazało się, że panie mogące liczyć na dobry wypoczynek nocny czuły się bardziej atrakcyjne niż ich rówieśniczki.

Aby zapewnić sobie szybsze zasypianie i lepszą jakość snu, rekomenduje się kładzenie do łóżka o tej samej porze (także w weekend), unikanie napojów z kofeiną o późnej porze, jedzenie lekkich posiłków wieczorem, zadbanie o dobre zaciemnienie sypialni oraz jej wyciszenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *