biały materac, pianka memory

Rodzaje materacy

Materace

Podziałów na rodzaje materacy jest tak dużo, jak dużo jest szkół w tym temacie. Na przykład niektórzy zaliczają materace kieszonkowe do materacy sprężynowych, a niektórzy uważają, że to jest totalna bzdura i nieprawda.

Generalnie możemy przyjąć podział materacy ze względu na środek – czyli ich zawartość. Będą to materace:

– sprężynowe ( w tym podział na bonnelowe i kieszeniowe)
– piankowe (w tym pianka wysokoelastyczna i pianka termoelastyczna)
– lateksowe
wodne
– inne (np wykonane w pełni z trawy morskiej – do lat 50 XX wieku produkowano w ten sposób niektóre tapczany, czy gryczane lub inne)

Materace sprężynowe
Są to najczęściej oferowane i dostępne materace. Najprościej można wytłumaczyć, że są to materace które zawierają sprężyny, utwardzenie dolne i górne.
Różnica pomiędzy kieszonkowymi a bonnelowymi (zwykłe sprężynowe) to umieszczenie sprężyn w tzw. kieszonkach wykonanych z bawełny lub z tkaniny polipropylenowej. W materacach kieszonkowych, sprężyn jest więcej niż w materacach bonnelowych, dlatego też są one zdrowsze dla naszych pleców i gwarantują większy komfort snu.
Często są one dodatkowo usztywniane matami z włókna kokosowego, końskim włosiem lub pianką poliuretanową.
Wiele firm sprzedających materace sprężynowe bardzo sobie je chwali, często przekonuje do sprzedaży niska cena (przeważnie są to materace tańsze) lub długa bądź bardzo długa gwarancja. Ale uwaga – przeważnie gwarancja obejmuje tylko sprężyny.
Wiele portali utrzymuje, że materace sprężynowe są szczególnie polecane osobom otyłym, gdyż dają lepsze podparcie dla kręgosłupa niż inne materace.
Wybierając ten rodzaj materaca, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ilość sprężyn na m2, im więcej tym materac będzie mniej podatny na odkształcenia. I wciąż trzeba pamiętać, że to są sprężyny i w przeciwieństwie do materacy np. piankowych są bardziej podatne na odkształcenia sprężyn, szczególnie przy osobach z nadwagą.
Ponadto niewiele osób wie, że twardość materaca sprężynowego powinna wynikać z jego środka a nie dodatkowego obicia. Często, w praktyce dzieje się jednak odwrotnie. Miękkie sprężyny posiadają grubą i twardą okładzinę, kiedy powinno być dokładnie odwrotnie. Skutkiem zakupu takiego materaca może być nieprzespana noc i bóle pleców.

Materace piankowe
Jest do drugi typ materacy coraz częściej oferowany przez producentów, z możliwością w przyszłości wyparcia materacy bonnelowych lub kieszonkowych. Materace piankowe są mniej podatne na odkształcenia jak i bardziej higieniczne. W przeciwieństwie do materacy sprężynowych, jest mniej powierzchni na osiadanie roztoczy i alergenów.
Nieprawdą jest, że materace piankowe są bardziej miękkie od materacy sprężynowych. Wybierając materac piankowy mamy duży wybór – są materace twarde oraz miękkie.
Ponadto materace piankowe lepiej amortyzują ruch niż materace sprężynowe, które go przenoszą. Dlatego, w szczególności materace z pianką termoelastyczną (tzw. „z pamięcią”) są polecane dla par, w których jedna osoba często zmienia pozycje snu podczas gdy drugiej to przeszkadza. Daje to dodatkowy komfort snu dla obojga partnerów. Polecane są one także dla małych dzieci, których układ kostny jest bardzo delikatny.
Materace piankowe, ze względu na swój skład są także trudno palne.

Materace lateksowe
Pianka lateksowa z której wykonane są materace jest naturalnym produktem pochodzącym z soków drzew kauczukowych i jest uważana za luksusowy produkt najwyższej jakości.
Mieszanka produkowana w procesie wulkanizacji i wypiekania daje niepowtarzalne uczucie delikatności, sprężystości i relaksu.
Są to najbardziej trwałe materace, ale ze względu na swoją niewielką grubość powinny być łączone z pianką lub stelażem drewnianym. Podobnie jak w dobrych materacach piankowych i w materacach sprężynowych typu „kieszonkowego” o dużej ilości sprężyn na m2 nie występuje uczucie bujania jednej osoby przez śpiącą obok.
W celu obniżenia kosztów (kiedy materac lateksowy jest w cenie materaca kieszonkowego lub tańszy) producenci posługują się lateksem w 100% ze sztucznego kauczuku. Dlatego warto pytać się przy zakupie materaca czy jest on sztuczny, sztuczny z domieszką prawdziwego lateksu lub w większości naturalny. Za lateks ponad średnią uznać warto mieszankę z 20% lateksem naturalnym, a z domieszką 70-80% naturalnego lateksu możemy mówić o prawdziwych Maybach’ach. Najwyższym gatunkiem lateksu wykorzystywanym do produkcji materaca jest lateks Talalay. W Polsce są dwie firmy produkujące wysokogatunkowe materace lateksowe, więc wydając pieniądze na kilka lat zdrowego snu, lepiej wybrać materac najwyższej jakości.

Materace wodne
Jest to bardzo dobry materac dla kręgosłupa. Jego zaletą jest wyjątkowe (takie jak w materacach lateksowych) dopasowanie do ciała i utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Stała ciepłota którą przyjmuje materac łagodzi bóle reumatyczne czy chroniczne bóle pleców. Jest to także materac, który można dostosowywać do własnych potrzeb i preferencji.
Wody nie wymienia się w materacach, tylko raz na pół roku dolewa się specjalny płyn antybakteryjny. Niestety minusem tego łóżka jest możliwość przebicia (łóżko wodne jest umieszczone w specjalnej wannie ochronnej, która zapobiega zalaniu pokoju przy przebiciu materaca) jak i montaż, którego nie powinno się przeprowadzać samodzielnie. Średnia długość gwarancji na ten rodzaj materaca wynosi 5-10 lat.

Nowości na rynku materacy:

Pianka termoelastyczna – jest to jedna z nowości na rynku materacy. Pianka ta doskonale przystosowuje się do wagi, kształtu i temperatury ciała, dzięki czemu zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa, głowy i szyi. Zapobiega to uczuciu porannego niewyspania i zdrętwienia. Pianka ta zawsze wraca do swojego pierwotnego kształtu, nie odkształca się. Pierwotnie była wykorzystywana przez NASA do tłumienia wstrząsów przy starcie.

Lateks TALALAY – Lateks Talalay to najwyższej jakości, wyprodukowany w najnowocześniejszej technologii materiał. Otrzymuje się go z naturalnego kauczuku w drodze długotrwałego i skomplikowanego procesu produkcji. Otrzymany wysokiej jakości produkt, używany jest jako wypełnienie materaców. Jest szczególnie popularny wśród ludzi ceniących sobie luksus, komfort spania i zdrowy sen. Polecany cierpiącym na bóle kręgosłupa. W sprzedaży można znaleźć wiele materacy lateksowych. Warto zwrócić szczególną uwagę na skład i proporcję naturalnego lateksu w stosunku do sztucznego. Nie warto kupować materacy lateksowych o niskiej cenie – gdyż prawdopodobnie do ich wyrobu został wykorzystany sztuczny lateks, a nie naturalny.

ACTIGARD – jest to substancja zapobiegająca rozwojowi bakterii, roztoczy i grzybów. Niektóre firmy oferują materace nasączone tą substancją, która jest szczególnie polecana dla osób z problemami alergicznymi i małych dzieci.

Najważniejsza zasada:

Nie jest istotne ile materac kosztuje, ani jak długo ewentualnie możemy na niego czekać. Musi być dobrany do Twoich potrzeb, wieku i ewentualnych problemów zdrowotnych. Lepiej oszczędzić dodatkowe pieniądze i kupić materac, który będzie służył przez lata, niż zaoszczędzić i budzić się codziennie zmęczonym i obolałym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *