niemowlę po kąpieli, łóżko

Rytuały przed snem

Przed snem

Wszyscy wiemy jak ważny jest dla nas nocny odpoczynek. Nasz organizm regeneruje siły, jest to dla nas czas na relaks. Sen naszych milusińskich jest jeszcze ważniejszy. To właśnie podczas snu mózg dziecka przetwarza informacje, obrazy i wydarzenia z całego dnia. Zatem jak sprawić by nasz maluch zasypiał bez problemu?

Bardzo ważne jest by stosować stały plan dnia, dziecko wtedy wie co nastąpi za chwilę i czego może się spodziewać. Maluszek czuje się wtedy bezpieczniej. A tuż przed zaśnięciem wprowadźmy tzw. rytuały. Tylko od nas, rodziców, zależy jakie to będą czynności. Oczywiście miejmy na uwadze dobro dziecka, jego potrzeby i to co jemu się podoba.

A oto  przykład rytuału przed snem:

  1. kąpiel – codzienna kąpiel o tej samej porze sygnalizuje dziecku, że zaraz pora spania

  2. czytanie bajek – pamiętajmy by czytać ściszonym głosem by wyciszyć maluszka

  3. kołysanki – można włączyć płytę, a można samemu pośpiewać.

Jeśli nasze dziecko jest jeszcze niemowlęciem to do codziennego rytuału możemy zaliczyć również karmienie z piersi lub butelki po kąpieli. Najczęściej maluch wtedy tak się wycisza, że zasypia.

Pamiętajmy, że wprowadzając codzienny rytuał dajemy dziecku poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Im wcześniej nauczymy naszego malucha samodzielnego zasypiania tym lepiej dla niego i dla nas rodziców również.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *