leżąca kobieta w ciąży

Sen dziecka nienarodzonego

Przed snem

Na pewno każdy przyszły rodzic oczekujący narodzin swojego dziecka, niejednokrotnie zastanawiał się jak jego potomek będzie wyglądał, jak będzie się zachowywał, do kogo będzie podobny, a przede wszystkim jak ten maluch mieści się pod serduszkiem swojej mamy i co on tam robi.

Otóż okazuje się, że nienarodzone dziecko w łonie matki oprócz tego, że się rozwija, ma czas na zabawę, na sen a nawet miewa sny! I to właśnie ten fakt postanowili zbadać naukowcy z Uniwersytetu Schillera w Jenie, w Niemczech. Wyniki badań potwierdziły, że już u siedmiomiesięcznego płodu można zaobserwować charakterystyczne dla marzeń sennych szybkie ruchy gałek ocznych.

Najciekawszy jest sposób w jaki naukowcy doszli do takiego odkrycia gdyż jeszcze nie ma możliwości badania aktywności nerwowej mózgu dziecka w łonie matki. Nie było więc dotąd jasne, czy różnicowanie faz snu jest procesem, który w czasie rozwoju dziecka pojawia się nagle, czy stopniowo. Neurolodzy w Jenie postanowili zbadać płody jagniąt, a matematycy stworzyli odpowiedni model obliczeniowy, który pokazał, że te szybkie ruchy gałek ocznych to wynik procesu, który zaczyna się znacznie wcześniej i pozwala by mózg stopniowo dojrzewał.

To niewątpliwie duży krok w kierunku zrozumienia tych procesów i dzięki temu będzie można rozszerzyć naszą wiedzę na temat kształtowania się układu nerwowego. Być może pomoże to również w leczeniu zaburzeń snu.

Niestety to co się śni dziecku nadal pozostaje tajemnicą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *