sen, dziecko, zabawka

Sposoby na zasypianie niemowląt

Przed snem

Problemy z zasypianiem milusińskich to jedno z głównych zmartwień rodziców. Są jednak sposoby i przedmioty, które mogą to ułatwić naszym pociechom. Oczywiście jest wiele szkół na ten temat, ale każdy rodzic musi wypracować swój system. Najważniejszy jest harmonogram dnia i jego powtarzalność, wtedy dziecko wie co za chwilę się wydarzy i jest spokojniejsze. Jeśli jednak mimo to mamy problem z uśpieniem naszego maleństwa warto spróbować następujących „pocieszaczy – usypiaczy”:

1. smoczek – czasami dzieci mają tak silny odruch ssania, że nie mogą zasnąć lub wybudzają się ze snu. Pamiętajmy jednak, że nie każde dziecko będzie chciało smoczek więc jeśli widzimy, że naszemu maluchowi to nie odpowiada to nie zmuszajmy go do tego.

 2. karuzela z pozytywką lub inną melodią – możemy wybierać zarówno w kolorystyce, w materiale z którego są wykonane elementy, ale również czy ma to być zwykła melodyjka, muzyka klasyczna czy też odgłosy ptaków, szum morza czy lasu.

3. maskotki z biciem serca – śliczne pluszaki z mechanizmem imitującym bicie serca mamy. Pluszak sam się uruchamia gdy dziecko zaczyna płakać. Ważne jednak jest to by dziecko od pierwszych chwil po urodzeniu miało taką maskotkę koło siebie bo inaczej nie ma efektu.

4. maskotki z pozytywką – pluszowe zabawki z wbudowanym mechanizmem, który po „naciągnięciu” uruchamia spokojną, powtarzającą się melodyjkę, można przywiesić w łóżeczku.

5. kołysanki – płyty CD ze spokojnymi piosenkami śpiewanymi przez dzieci lub dorosłych, często o tematyce snu, nocy i wszystkiego co z tym związane.

6. bajki – opowiadane lub czytane przez rodziców lub opiekunów.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i może różnie reagować na nowe przedmioty w swoim otoczeniu. Jeśli widzimy, że nasze maleństwo boi się jakiegoś przedmiotu, zabawki lub nie toleruje jakiejś metody to poszukajmy innego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *