sypialnia, skośne ściany, łóżko, meble

Ustawienie mebli według Feng Shui

Feng shui

Feng Shui jest chińską tradycją organizacji przestrzeni, dążącą do harmonii z naturalnym środowiskiem. Najbardziej intymnym i prywatnym miejscem w naszym domu jest sypialnia. Na niej to powinna przede wszystkim skupić się nasza uwaga podczas aranżacji przestrzeni domu. W sypialni odnawiamy siły po ciężkim dniu, „ładujemy akumulatory”. Bardzo ważne jest więc, aby sypialnia urządzona była w taki sposób, byśmy czuli się w niej bezpiecznie i wygodnie.

Podstawową sprawą, na którą należy zwrócić meblując sypialnię jest odpowiednie łóżko oraz jego ustawienie.

Dobrze jeśli nasze łóżko jest pozbawione ostrych kantów. Najlepsze są łóżka wykonane z naturalnych materiałów z wezgłowiem w kształcie łuku. Według zasad Feng Shui pod łóżkiem powinna znajdować się wolna przestrzeń, ponieważ materac nie może leżeć bezpośrednio na ziemi. Unikamy w ten sposób bólu pleców, wynikających z braku cyrkulacji powietrza oraz energii QI pod śpiącą osobą.

Jeśli łóżko dzielimy z partnerem należy zadbać, aby posiadało ono jeden duży materac. Dwa osobne materace stanowią dwie odrębne przestrzenie, zatem są to prawie odrębne łóżka. Takie „dzielenie łoża” i spanie na dwóch oddzielnych materacach może doprowadzić do kłótni, nieporozumień a nawet do rozpadu związku.

Łóżko powinno zawsze stać wezgłowiem pod ścianą (ściana daje poczucie oparcia oraz bezpieczeństwa) w taki sposób, aby zapewnić nam swobodne dojście do niego z trzech stron. Dobrze jeśli po obu jego stronach umieścimy szafki nocne, które dają stabilność.

W myśl Feng Shui trzeba unikać spania w tzw. ciągu energetycznym, tj. w miejscu, w którym powstaje przeciąg i gdzie wypoczynek jest utrudniony (jest w nich za wysoki poziom energii) – pomiędzy drzwiami a oknem. Energia wędruje bowiem miedzy drzwiami a oknem i spanie na „trasie” przepływu energii CHI spowoduje, że będziemy wytrąceni z równowagi. Jeśli pokój jest mały i nie możemy sobie pozwolić na inne ustawienie łóżka, należy umieścić jakąś przegrodę pomiędzy drzwiami a łóżkiem, np. parawan. Nie stawiajmy także łóżka bezpośrednio pod oknem, zostawmy choć małe przejście tak, aby uniemożliwić uciekanie energii przez okno.

Feng Shui nie zaleca także ustawiania łóżka nogami w kierunku drzwi, co kojarzy się z wyprowadzaniem z pomieszczeń osób zmarłych. Zdrowego i dobrego snu nie zapewni nam również ułożenie się głową w stronę drzwi lub gdy postawimy łóżko prostopadle do okna.
Dobrze jest gdy leżąc na łóżku mamy w polu widzenia drzwi i możemy zobaczyć, kto wchodzi do naszej sypialni. Podświadomie, podczas snu, daje to nam poczucie bezpieczeństwa pozwalając tym samym zasnąć głębokim snem.

W przypadku sypialni na poddaszu ze skosami, ustawienie łóżka pod skośnym dachem może powodować choroby ciała w miejscach znajdujących się właśnie pod skosami. Najlepiej jeśli nad łóżkiem będzie prosty sufit, bez belek, skosów, półek z książkami czy ciężkich lamp, które mogą wzbudzać obawę, że w czasie snu coś nam spadnie na głowę.

Sypialnia zgodna z Feng Shui nie może znajdować się nad garażem czy warsztatem, ponieważ zbiera się w nich negatywna energia niekorzystnie wpływająca na osoby znajdujące się w sypialni.

Pamiętajmy, by sypialnia była miejscem, gdzie możemy wypocząć i zrelaksować się. Nie wybierajmy na sypialnię pokoju, który znajduje się blisko wejścia, ponieważ zgodnie z zasadami Feng Shui, takie położenie sypialni sprawia, że na nasze życie mają wpływ wszyscy nasi znajomi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *