pies, łóżko, śpiąca kobieta

Zaburzenia snu u psa

Sen psów

Sen, będący podstawą zdrowego trybu życia, ma takie same znaczenie dla ludzi jak i dla innych zwierząt. Psy, będące najlepszymi przyjaciółmi człowieka również potrzebują właściwego snu, aby móc funkcjonować prawidłowo.

Jednak psy tak jak ludzie mogą cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia snu. Najczęściej spotykanym zaburzeniem u psów jest bezdech, dotyczy to wielu psów, a w szczególności psów z krótszym pyskiem i u psów z nadwagą. Przy takich dolegliwościach należy bezwzględnie kontrolować sen psa i być w stałym kontakcie z weterynarzem.

Inną przypadłością uniemożliwiającą prawidłowe funkcjonowanie, jest narkolepsja. Polega ona na raptownym wpadaniu w stan snu, inaczej mówiąc narkolepsja to sen nagły, niekontrolowany, pojawiający się w różnego rodzaju, najmniej oczekiwanych sytuacjach. Również w takim przypadku należy kontrolować zachowania psa a o poradę zwrócić się do specjalisty.

Inne zachowania uniemożliwiające sen psa, to nerwice powodujące tzw. „wybijanie” się ze snu, wędrowanie po mieszkaniu, trudność ze znalezieniem miejsca czy tzw. „wiercenie się” w jednym miejscu. Bardzo często takie zachowanie przenoszone są przez psy nerwowo reagujące w ciągu dnia na różnego rodzaju sytuacje.

Psy miewają również koszmary senne, na szczęście rzadziej niż ludzie.

Należy pamiętać, że zachowanie psa zależy nie tylko od jego własnego charakteru. Pies przywiązuje się do swojego właściciela i dużo zależy do tego jak jest traktowany, ile ciepła otrzymuje, czy jest narażony na stresujące sytuacje i jak o niego dbamy.

Jeśli jednak zapewniamy psu należyte wychowanie, dbałość i miłość, a jednak występują problemy z jego zachowaniem, należy zwrócić się do specjalisty. Wiele problemów można rozwiązać poprzez trening behawioralny a w ostateczności poprzez właściwe medykamenty.

Dbajmy o psa właściwie, odpłaci nam za to swoją miłością a większość problemów z jego zachowaniem zniknie bezpowrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *