Google+ Google

Co zrobić, gdy dziecko lunatykuje?

lunatykowanieWarto z dzieckiem porozmawiać o całym dniu, żeby nie martwiło się albo denerwowało, tym co się zdarzyło się w ciągu dnia.

Należy pilnować rutyny i ustalonych pór zasypiania.

Przed snem warto dziecku poczytać książkę i trochę z nim posiedzieć, by lunatykujące dziecko mogło się wyciszyć i zasnąć spokojnie.

Jeśli dziecko ma problemy z zaśnięciem należy przed snem wykąpać je w ciepłej wodzie, podać picie, przewietrzyć pokój.

Czego robić nie wolno?

Nie wolno przekarmiać dziecka przed snem. Dobrym zwyczajem jest lekki posiłek na minimum 2 godziny przed właściwym snem.
Nie powinno się reagować nerwowo czy stwarzać nerwowej atmosfery w domu. Dzieci lunatykujące reagują często emocjonalnie na tego typu sytuacje.

Nie należy również budzić gwałtownie lunatykującego dziecka, gdyż nagłe wyrwanie go ze snu może tylko go przestraszyć.

Najważniejsze jest jednak zabezpieczenie mieszkania przed snem. Nie wolno w żadnym przypadku pozostawiać otwartych drzwi czy okien, warto zabezpieczyć ostre kanty i meble.
Dziecko podczas lunatykowania nie ma orientacji przestrzennej i podczas wędrówek może zaskoczyć swoim zachowaniem, dlatego należy asystować mu podczas takich wędrówek.

Często lunatykowanie występuje w tych samych godzinach, co można wykorzystać rozbudzając dziecko tuż przed spodziewanym lunatykowaniem i uniemożliwiając mu tym samym lunatykowanie.

Pamiętajmy, że jeśli lunatykowanie czyli somnambulizm występuje często i trwa długo należy bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty.
Warto zadbać o spokojny sen, tak żeby dziecko wstawało wypoczęte a jego rozwój był prawidłowy.

Komentarze  

 
0 #2 Magda 2013-01-29 18:15
nie mogę wyobrazić sobie takiej sytuacji, że moje dziecko lunatykuje choć wiem, że jest to teoretycznie możliwe...
Cytować
 
 
0 #1 Gosia 2012-10-19 18:25
Mojemu Mężowi zdarza się czasem lunatykować ale mam nadzieję że nasze maleństwo nie odziedziczyło tego po tacie:) ale jakby co na pewno wrócę do tego artykułu:)Dzięk i!
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież