Google+ Google

Dlaczego boimy się koszmarów sennych

koszmary senneWszelkie reakcje w stanie snu niosą ze sobą duży ładunek emocjonalny. W nocy, śniąc w pewnym sensie „działamy” nieświadomie. 
Koszmary są tworzone przez nas samych podczas snu. Podczas snu sami tworzymy obrazy i sami z nimi następnie walczymy. Dlaczego?
Zazwyczaj przeżycia dnia codziennego wpływają na nasz sen.

Brak relaksu, spokoju umysłu i zmęczenie ciała a także nerwowe sytuacje nie pozwalają się wyspać spokojnie.
Dlatego nasz organizm zamiast odpoczywać odreagowuje tworząc dziwne i nieprzyjemne obrazy.

Koszmary niosą ze sobą poczucie strachu, ponieważ śnimy nieświadomie. Nie można się bronić podczas nieświadomego snu, a ciało reaguje tak samo, jak w przypadku prawdziwego niebezpieczeństwa.

Odczuwamy te same reakcje co będąc w stanie świadomym, bronimy się przed zagrożeniem lub staramy się z nim walczyć. Jedynym czynnikiem powodującym, że zwykły sen staje się koszmarem jest właśnie strach.

Czy można przeciwdziałać takim reakcjom? Tak a pierwszą i najważniejszą metodą jest dobrze spędzony dzień poprzedzający noc i oczywiście spokojne zasypianie poprzez wyciszanie.

Komentarze  

 
0 #3 Kalina 2013-08-31 12:21
Ostatnio mam bardzo stresujący czas może dlatego powtarzają się te koszmary senne, ale przez nie mam problemy ze snem i się nie wysypiam.
Cytować
 
 
0 #2 Wiola 2013-01-23 17:38
niestety takie dziwne czasy nastały, że człowiek rzadko kiedy może się odpowiednio wyciszyć i zrelaksować przed snem, a potem nękają nas te wszystkie okropności...
Cytować
 
 
0 #1 adam 2012-11-22 06:57
po całym dniu nerwówki w pracy to niestety w nocy człowiek się nie zrelaksuje
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież